Търсене в този блог

вторник, 27 септември 2011 г.

В прегръдките на Балкана - Тетевен

Община Тетевен се намира в Ловешка област, на 120 км от София.
Територията на общината е разположена в красивата долина на р. Вит, заобиколена е от върховете Петрахил, Червен, Трескавец.
Климатът е умерено-континентален - зимата е сравнително мека, лятото - прохладно, а живописните върхове, заобикалящи града, го пазят от мъгли и ветрове. В източната част на Златишко-Тетевенската планина се намира връх Вежен / 2 198 м./ - третият по височина старопланински връх. Случайно открити паметници свидетелстват, че този край е обитаван от най-древни времена. Доказателство за това са находките в пещерите Моровица, Байовица, Драганчовица.
От времето на траките са многобройните надгробни могили. По косвени сведения може да се установи, че живеещите тук траки са от племето на сердите.
Нумизматични находки доказват, че тук е имало и римско селище. Могат да се открият следи и от римски пътища и мостове, стражеви наблюдателници.
Днешният Тетевен възниква през втората половина на 14 век.
Природата на Тетевенския край е наистина неповторима, омайваща, живописна, изключително разнообразна, с уникална флора и фауна.Вековни гори, стръмни, на места дори отвесни скали, дъхави поляни, водопади, пещери.
В биосферния резерват “Царичина” има огромно разнообразие от над 600 вида растения, някои от които са вписани в Червената книга на България. Удобни туристически пътеки водят и до двата съседни резервата - “Боатин” и “Козя стена”. От тук най-бързо се стига до хижите “Георги Бенковски”, “Ехо ” и “Вежен”.
Истински рай за орнитолозите е защитената местност “Черният рът”, където може да се наблюдава разнообразие от птици.
В Тетевен се намира Исторически музей, който е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз.
Архитектурни паметници
Йорговата къща - архитектурен паметник на културата от национално значение, строена през ХVІІІ век. Един от обектите, наред с Манастирската църква „Свети Илия" съхранили своята цялостност, след опожаряването на селището от кърджалиите през 1801 година. Обектът е съхранил дърворезбените тавани, мусандрите и всичко, характерно за тетевенската архитектура.
Бобевска къща - образец на тетевенската архитектура - паметник на културата от национално значение. Обектът има точна датировка, отбелязана на един от диреците - годината 1852.
Къща - музей „Васил Левски" - с. Голям Извор - паметник на културата от национално значение.

Възможности за настаняване в Тетевен и информация за Хотели в Тетевен, с адреси и контакти, снимки, подробно описание и актуални оферти. Възможност за on-line резервации.



Хотел Еница, Тетевен

Новопостроеният бутиков Хотелски комплекс "Еница" е разположен на 120 км. източно от София, в самия град Тетевен, на главен път град Тетевен - село Рибарица.
Комплексът се намира на чудесно място, сградата впечатлява със своя съвременен и модерен архитектурен стил, както и изчистения си интериорен дизайн.
Хотелски комплекс "Еница" предлага разнообразие от възможности за пълноценна почивка, делова дейност, развлечения, спорт и всички удобства, както за краткотраен - така и за дългосрочен престой.




Къща за гости Лори, Тетевен

Намира се на 450 м. от центъра, в близост до игрище за спорт и плувен басейн. Предразполага за един добър семеен релакс. Разполага с хол с 2 легла, спалня, една стая с 2 легла, две луксозни бани с тоалетна, една тераса с изглед към Стара планина.
За своите гости къщата предлага 3 стаи за нощувка - една спалня, стая с две легла и хол за настаняване на 4 човека и два санитарни възела. Влизайки при нас ще усетите уюта и гостоприемството на балканджията!
Възможност за излети до: Гложенски Манастри, Съева Дупка, Водопадите в Козница. Разходка до върховете: Червен, Равни камък, Трескавец, Острич, Хайдушка поляна, Боева могила и др. Кървавото кладенче (Костина - Лобното място на Г. Бенковски), хижите Бенковски, Васильов и Вежен, Римският мост, резерват Боатин.




Хотел Олимп, Тетевен

4* - ят Хотел ОЛИМП ще, задоволи и най - изтънчения вкус на всеки свой гост .
Той разполага със 150 места - леглова база от които 9 самостоятелни апартамента , 2 бр . студия и 4 бр. луксозни мезонети . Всички стаи , както и целия хотел разполагат с Wi-Fi , кабелен Интернет и сателитна телевизия.На територията на хотела има Ресторант с капацитет 150 места и прилежаща към него лятна тераса със 100 места . Виенската сладкарница е с около 70 места и е една от атракциите на хотела , а именно нейната лятна тераса с капацитет от 100 места , която предлага на гостите си една невероятна и незабравима гледка . Намира се на последния етаж на хотела и панорамата която се открива , наистина ще ви плени отпивайки от своята чаша сутрешно кафе . Хотела има и лоби бар с - 50 места .




Няма нищо скандално в Скандалото

Няма нищо скандално в Скандалото, "скандално" чиста и уникална е само природата, както и възрожденския дух, запазен и до днес.
Скандалото е село в Северна България. То се намира в община Априлци, Област Ловеч. Разположено е на брега на р. Видима, в полите на Стара планина, на 634 м надморска височина. Климатът се характеризира с мека зима и прохладно лято.
Скандалото предлага много възможности за еко, селски и риболовен туризъм. Селото е запазило изцяло духа на Възрождението чрез запазените старинни къщи.
Една от най-старите къщи в Скандалото, днес превърнато в етнографски комплекс, също е взела името Скандалото, а неотдавна спечели приза за най-добър ваканционен семеен хотел в регион Централна Стара планина. Къщата е от 1896 година. Полуразрушена, преди време тя попада в ръцете на Диана и Минчо Гигови, които продължават живота й. Камък по камък са връщали миналото на мястото му. Тук няма смайващи дърворезби и уникати, а само един дух, който сякаш идва с повея на вятъра над реката. Сенки се подпират на някоя греда, бял зид или цвете във вътрешния двор. Камината приканва към добро похапване или тихо съзерцание на огъня. Тук таме под стъпките проскърцват дървените стъпала, клон надвисва над прозореца и чертае причудлива картина, водата се блъска в скалните прагове на реката. Диво е. Приказно диво. Но дори чужденци са се спретнали да реставрират тукашни 100 годишни къщи, възхитени от чара им. Ароматът на сутрешното кафе се смесва с аромата на гора и билки. На един хвърлей място започват ливади.
Кончета пасат и стопанинът им дружелюбно ще ви помогне да се поразходите, ако ездата е между страстите ви. Звън на камбана ще ви прикани да надникнете в черквата “Св. Архангел Михаил”, строена 1872 година. Интересни каменни пластики се виждат по корниза на покрива й, отвътре на пода двуглав орел гледа от мраморна плоча, а от камбанарията се открива приказна гледка към планината. Скандалото може да бъде отправна точка за пътешествия към старопланинските резервати “Козята стена”, Стенето”, “Северен Джендем”. 30 водопада ще видите там, кафява мечка може да срещнете, вълк дори... или да стоите омагьосано на моста, където днешното време се среща с вечността...
Река Видима предлага великолепни условия както за плаж, така и за риболов, а кристално чистият въздух, тишината и спокойствието привличат любителите на планината.
Туризмът в селото през последните години се развива с бързи крачки. През 2004 г. е открит първият семеен хотел "Скандалото 1896". Има още няколко къщи за гости - "При водопада", Къща за гости Старо Скандало и други.
Няма нищо по-привлекателно и романтично от почивка сред приказката на природата, далеч от еднообразното градско ежедневие. Ако искате да се насладите на истински свежа, приятна и пълноценна почивка, сред уют, удобство и домашна топлина заповядайте в къща за гости "Старо Скандало". Къщата се намира в китното балканско селце Скандалото, разположено в сърцето на България, на 5 км от курорт Априлци и на 15 км от град Троян.
В близост до Скандалото се намират някой от най-посещаваните туристически обекти в страната:

Троянският манастир - най-големият манастир в Стара планина и трети в България, разположен на 11 км от селото.

Град Априлци- съхранил в себе си невероятната природа на Стара планина

Село Орешак-отлично място за еко и селски туризъм.

Град Троян- туристически център, запазил типичната Възрожденска архитектура

Водопадът „Райското пръскало”- най-високият водопад на Балканския полуостров и един от най-красивите водопади в България. Към него води новоизградена и добре поддържана еко-пътека.

понеделник, 26 септември 2011 г.

Една разходка из Стария Пловдив

Едно от най-красивите места в България е Старият град в Пловдив, известен като "Старинен Пловдив".

Десетки са историческите паметници и паметниците на културата, които могат да бъдат разгледани в Стария град, но безспорно най-посещаваният е Античният театър. Построен е в началото на 2 век, по времето на римския император Траян. Театърът е разположен в естествената седловина между Джамбаз тепе и Таксим тепе. Театронът е разчленен на два ранга от по четиринадесет реда седалки, отделени с хоризонтална пътека (диазома). За съжаление от няколко години Античният театър е ограден с метална ограда и бива отварян само за културни мероприятия.
Римският стадион е още един значителен паметник в Стария град. Разположен е на ската между Сахат тепе и трихълмието, на днешния площад „Джумаята”. Построен е през II в. по модел на Делфийския стадион. В Древността Римският стадион е побирал 30 хил. души, които са наблюдавали гладиаторски битки и спортни състезания - Питийски, Александрийски и Кендрисийски игри. Понастоящем се виждат северната дъга на стадиона с 13 реда седалки, засводеният северен вход и част от пистата.

Много са и красивите църква и възрожденски къщи, част от които работят като музеи и галерии. Етнографският музей се намира в Куюмджиевата къща, а част от експонатите на Държавната художествена галерия ­ Пловдив се намират в къщата-музей „Златю Бояджиев. Забележително красиви са възрожденските къщи - къщата на Мавриди (известна днес като къща "Ламартин"), къщата на Георгиади (днес Музей на Възраждането), Балабановата къща, Данчовата къща и др.

Старинен Пловдив е обявен за архитектурно-музеен резерват през 1956 година.
Пловдив предлага много възможности за настаняване в хотели и къщи за гости, ето някои от тях, които са в близост до Стария град:


Хотел Алюр, Пловдив

Хотел Aлюр е нов, уютен и премерено шикозен хотел в суперцентъра на Пловдив, непосредствено до централния площад, главната търговска улица и стария град. В близост е до Пловдивския панаир, Централна гара, автогара, банки, ресторанти, нощни клубове, община и други административни сгради. Разположен на една от най-възловите артерии в града, позволява бърз достъп навсякъде - както с автомобил, така и пеша.



Хотел Герджика, Пловдив

Хотел Герджика е разположен на брега на река Марица, с красив изглед към пловдивските тепета. Отстои на 10 минути пеша от международния панаир, главната улица и Стария град.



Хотел Дафи, Пловдив

Малък, изискан хотел в суперцентъра на красивия Пловдив, предлагащ уют и спокойствие. Само на 5 минути пеша от Стария град, търговския център и Пловдивския Международен Панаир.



Хотел Кендрос, Пловдив

Хотел Кендрос е разположен в близост до централната част на град Пловдив, Стария град, Античния Римски театър, Пловдивския Международен Панаир и търговския център на града.




Хотел Метропол, Пловдив

Хотел "Метропол" е разположен в самото сърце на втория по големина град в България - Пловдив. Само на 200 метра от Панаирни палати и в непосредствена близост до Стария град.




Хостел Пловдив Гестхаус, Пловдив

Едно от най-подходящите места да отседнете в сърцето на Стария град. Хотелът е разположен между музеи и галерии, като самата сграда е реставрирана и реновирана къща, в която можете да усетите духа на Стария Пловдив.





Още информация за Хотели в Пловдив, с адреси и контакти, снимки, подробно описание и актуални оферти. Възможност за on-line резервации.

Северозападът - регион със сериозен туристически потенциал

Днешна Северозападна България е един от най-слабо изследваните райони, а потенциалът, както показват най-новите археологически проучвания, е голям.

Това каза във Видин по време на конференцията "Регионален потенциал на Северозападна България в контекста на Дунавската стратегия” Георги Ганецовски, археолог към Регионалния исторически музей във Враца.

Би трябвало в бъдещите проекти да бъдат засегнати и други обекти освен тези от римския период, защото някои от тях са безвъзвратно загубени заради местната иманярска мафия, която е най-силната в България, посочи още Ганецовски.

Според археолозите потенциалът на праисторическите обекти е доста голям и последните открития показват, че по нашите земи е живяла една от най-древните цивилизации. В същото време Видинският район е бяло петно по отношение на проучванията за праисторическите култури и цивилизациите, но по първоначална информация тук се намират няколко обекта, които ако се проучат, могат да преобърнат представите за зараждането на най-ранната цивилизация по тези земи.

В тази връзка заместник-министърът на културата Тодор Чобанов изтъкна, че в България вече има изградено ваканционно селище в близост до такова праисторическо селище с къщички, изградени от природни материали – от кал и слама, които се радват на изключителен туристически интерес, съобщва агенция "Фокус".

Чобанов коментира, че ако изберем да живеем природосъобразно и/или с мотива да живеем като пещерните хора, със сигурност ще се привлекат туристи, защото Европа ще бъде обсебвана все повече като едно развито общество от идеята за природосъобразността.

Това е една голяма възможност за Северозападна България, а праисторията, представена по подходящ начин, може да бъде изключително интересна за местния и чуждия турист и така праисторията с добър мениджмънт да се направи на успешен туризъм.

Има и ноу-хау как се прави подобен вид атракционно селище – да се дялка тръстика, да се меси глина и ред други любопитни неща. Ако маркетинговите проучвания покажат, това може да бъде един сериозен бъдещ поминък в региона.

Друга недостатъчно използвана природна даденост е пещерата "Магурата”, която е уникална по рода си, но поради незнайно какви причини тя не е включена до сега в списъка с националното културно наследство на ЮНЕСКО.

от iNews.bg | 24.09.2011 |

сряда, 21 септември 2011 г.

Есенни празници в Русе

Ако решите да посетите Русе и Русенски регион за празниците, то добре е да знаете, че:
Пантеонът на възрожденците в Русе ще работи без входни такси за всички посетители във времето от 9.00 до 20.00 часа на 22 септември, съобщават от Регионален исторически музей - Русе.
Във връзка с официалния празник 22 септември – Ден на Независимостта, отворени за посещение ще бъдат следните обекти на РИМ-Русе:

На 22, 23 и 24 септември:
Исторически музей, пл. „Ал. Батенберг“ № 3;
Музей на градския бит;
Къща-музей „Захари Стоянов“;
Римска крепост „Сексагинта Приста“;
Архелогически резерват „Ивановски скални църкви“;
Архелогически резерват „Средновековен град Червен“.

На 25 септември:
Исторически музей, пл. „Ал. Батенберг“ № 3;
Музей на градския бит;
Пантеон на възрожденците;
Архелогически резерват „Ивановски скални църкви“;
Архелогически резерват „Средновековен град Червен“.

Ако се нуждаете от хотел или място за настаняване, можете да проверите на www.hoteliinfo.com. Тук има регистрирани над 20 хотели в Русе, подходящи за всеки вкус и финансови възможности.
Ето някои от тях:


Хотел Ана Палас, Русе

Хотел Ана Палас е разположен в непосредствена близост до брега на Дунав. От терасите му се разкрива красива панорама към европейската река.
Хотелът предлага общо 24 стаи и 6 апартамента.



Къща за гости Английска къща за гости, Русе

Къща за гости в центъра на град Русе, в непосредствена близост до река Дунав, главната пешеходна улица, Съда, Театъра, Общината.Разполага с осем стаи - всяка с телевизор и безжичен интернет.



Бест Уестърн Бистра и Галина, Русе

Комплекс Бест Уестърн Бистра и Галина предлага стилно обзаведени единични и двойни стаи, студиа и апартаменти, разпределени в две крила – Северно и Южно, на етажи за пушачи и непушачи.




Хотел Вега, Русе

Разположена в сърцето на Русе, на крачка от централния градски площад и търговската улица, сградата на хотелски комплекс ‘‘Вега’’ е архитектурен паметник на културата. Хотелът предлага луксозно обзаведени стаи...



Хотелски апартамент ЕВРОКОНТАКТ, Русе

Уважаеми клиенти! При Вашето посещение в Русе за Вашият уютен престой: Можете да наемете наши, нови модерно обзаведени и климатизирани АПАРТАМЕНТИ или СТАИ – тип ХОТЕЛ, в престижен централен район.


Хотел Европа, Русе

вторник, 20 септември 2011 г.

Средновековен град Червен

Червен се намира на около 30 км южно от Дунав, на десния бряг на река Черни Лом. Обявен е за Национален археологически резерват и е много популярен туристически обект с добре изградена инфраструктура.

Крепостта Червен е най-запазената средновековна българска твърдина, като на определени места крепостните й стени достигат височина от 12 метра. Тя е разположена на почти непристъпни отвесни скали, защитени от три страни от речното течение. За да достигнат до цветущия по време на Второто българско царство град обикновените хора и пътниците трябвало да сед изкачат по тясна скална пътека, в която са изсечени 235 стъпала. Знатните боляри, духовници, богатите търговци и занаятчии използвали по-обиколен, но широк и полегат път, разположен от северната страна на крепостта.
Първото укрепено селище на територията на Червен било построено от византийците през VI в.

То било част от средния от трите отбранителни пояса, изградени от император Юстиниан, за да спира нашествията на славяни, авари и българи. Благоприятното за отбрана и със стратегическо местоположение плато обаче било заселено далеч преди Балканите да станат част от Византийската империя. Още в края на второто хилядолетие пр. н. е. скалният рид бил обитаван от траките. След като Рим завладял територията на днешна България през I в. от н. е., тукашното селище преживяло период на разцвет, който продължил до V в., когато цялата провинция Мизия била опустошена от хуните на Атила.

Бурните времена, характеризиращи периода на ранното Средновековие (VI-X в.), оказали своето влияние и върху развитието на Червен. Селището и жителите му преживели трудни моменти и до нов разцвет се стигнало едва през последните години от съществуването на Първата българска държава (X-XI в.). Тогава населението на града се увеличило неколкократно. Благоденствието обаче било прекъснато в зародиш, тъй като Червен станал жертва на походите на византийските императори Йоан Цимисхий и Василий II.

Истинският възход на селището започва след възстановяването на българската държава от братята Асен и Петър (1186 г.). Тогава то придобива градски вид и характеристики. Близостта му до новата столица Търновград и стратегическото му местоположение дават редица предимства на Червен и той бързо се превръща в голям търговски и занаятчийски център. Силен тласък на развитието предизвиква обявяването му за митрополитски център през 1235 г. Така през втората половина на XIII в. Червен вече е вторият по значение град в българската държава, отстъпвайки само на столицата. Населението му наброява около 10 000 човека, а архитектурата, металургията, металообработването, кожарството и много други занаяти достигнали неподозиран разцвет.


Макар че пострадва от нашествията на татарите и е превзет от византийците по време на управлението на цар Ивайло (1277-1280), може би най-добрите си времена Червен преживява при династията на Тертеровците, чийто основател Георги I Тертер (1280 - 1292) притежавал района на града като родово владение. В този период тук е построена монетарница, а в околностите му се развива интензивен железодобив.
Отличното местоположение, яките укрепления и близостта на Червен до столицата (само 90 км) го превърнали във важен военностратегически център, защитаващ северните подстъпи към Търновград. През годините на Първата българска държава той запазил първоначалното си устройство от византийски времена с цитадела и неукрепен външен град. След като започва да се разраства, Червен постепенно е обграден от крепостни стени, които го превръщат в една от най-трудно превземаемите крепости на Балканите. Цитаделата, където били разположени най-важните сгради, се намира в североизточната част на скалата, която е най-издигната и поради това най-добре защитена. Тук, оградени от високи стени с кули на северната, източната и западната страна, живеели болярите и висшите духовни лица.
Основно място в цитаделата заемал т. нар. "феодален замък" - сграда с административни функции. Той има продълговат профил, съобразен с особеностите на терена и застроена площ от около 2000 кв.м. Замъкът представлява група постройки, разположени около вътрешен двор.

Средновековните строители са проявили тънкия си естетически усет в изграждането на тази най-представителна част от града. Умелото съчетание на камък и червени тухли, използването на различни декоративни елементи и изкусното строителство правят силно впечатление на посетителите на Червен. Около замъка били разположени жилищните помещения на болярите.
Най-мащабно строителство се разраства в началото на XIV в., когато по-достъпната югозападна част на рида е оградена с високи и дебели крепостни стени. Тогава площта на укрепения град надхвърля 1 кв. км. От това време датира и кулата на западната страна на цитаделата, която е отлично запазена и до днес и е използвана за прототип на Балдуиновата кула в Търново при реставрацията на тамошната крепост. Голямо впечатление правят и двата тайни тунела, достигащи до водоизточници в подножието на скалата, които били изградени от изкусните строители. Червен може да се гордее и с тринадесетте си величествени и богато изографисани черкви, които достойно защитавали славата му на религиозно средище.
Макар и силна крепост, Червен не може да устои на безбройните орди на османския султан Баязид I и е превзет през 1388 г. Изглежда градът оказва силна съпротива, защото е безмилостно разрушен и опожарен от завоевателите. По-късно турците оценяват стартегическото му местоположение и възстановяват укрепленията. Червен обаче не може да се съвземе от понесения удар, а и след рухването на Втората българска държава той окончателно загубва важното си значение. Някои от църквите са преустроени на джамии, а на мястото на "феодалния замък" също е построен мюсюлмански храм. В края на XVI в. дубровнишкият търговец Павел Джорджич титулува бившия червенски митрополит "епископ русенски", което означава, че градът е загубил и водещите си църковни позиции.
Постепенно населението на Червен се отказва от старите си обитания и се заселва в ниското, край реката, което било много по-удобно при новите обстоятелства. Цветущият някога град опустял и само издигащите се високо самотни каменни кули помнели миналата му слава. Изоставянето му обаче си има и добрата страна, защото допринесло за запазването на голяма част от средновековните постройки до наши дни. По стените на крепостта още стоят изображения на конници, елени, грифони и други реални и митологични същества, свидетелстващи, че градът е обитаван и в периода преди в българските земи да навлезе християнството. Доказателство за това са и многобройните езически "световни дървета", изсечени по камъните и скалите.
Червен е значим археологически обект за българската средновековна история.

Средновековният град има добре откроена градоустройствена структура, включваща укрепен "вътрешен град" върху обширен скален рид в извивка на река Черни Лом и "външен град" в подножието на скалите и по околните хълмове. Разкрити са: крепостни стени, 13 църкви, обществено-административни сгради, жилища, работилници, улици, два подземни добре съхранени водоснабдителни прохода. Напълно запазена е една триетажна крепостна кула от 14 век.
Съществуват няколко версии за произхода на името на Червен. Според една от тях той е основан от руски преселници от едноименния град в Галичка Рус, търсещи спасение от татарските нашественици. Друга теория приписва създаването на Червен и кръщаването му на украинци. Някои учени допускат, че градът дължи името си на цвета на почвата наоколо, съдържаща железни руди. Народното предание пък твърди, че неспирно работещите пещи за претопяване на метал през нощта осветявали небето в червено и това дало повод градът да бъде наречен така.

Ивановски скален манастир

Ивановските скални църкви се намират в каньона на р. Русенски Лом, който е част от едноименния резерват.

Скалният манастир край Иваново е основан от монах Йоаким, който впоследствие става първи търновски патриарх. През най-активния си период обителта се е ползвала с изключителното благоволение на царете от Второто българско царство (XIII-XIV в.), като нейни ктитори са били царете Иван Асен II, споменатият вече Иван Александър, како и Георги-Тертер I. Последният дори се замонашил тук в края на дните си и е погребан в "Кръщалнята", за което свидетелства надпис в параклиса "Господев дол".
Високи скали от двете страни на реката, потънали в зеленина, крият многобройни килии и параклиси, служели за усамотение и молитва на много монаси исихасти в периода XIII-XVII в. Те са издълбани на различна височина, а до тях се стигало по дървени стълби или каменни стъпала.
В най-славните години на този скален център за поклонение издълбаните църкви са достигали 40 на брой, а монашеските помещения били около 300. Днес, разбира се, са се запазили малка част от тях поради неблагоприятни атмосферни условия и иманярско любопитство.

Отворена за посещение и обезопасена е само главната църква от големия скален манастир "Свети Архангел Михаил" - "Св. Богородица". Другите обекти, съставляващи разпръснатата обител, са комплексите от скални помещения край т. нар. Затрупана църква "Св. арх. Михаил", "Кръщалнята", "Господев дол" и Съборената църква "Св. Теодор".
Уникалните стенописи са под опеката на ЮНЕСКО поради своята ценност като изпълнение и сюжети. Стенната живопис в скалните храмове датира от XIII и XIV век и свидетелства за развитието на Комниновия и Палеологовия живописни стилове в България. Под закрилата на ЮНЕСКО е достъпната църква "Св. Богородица", извисяваща се на 38 м, по чиито стени са консервирани добре запазени фрески от библейските сцени "Тайната вечеря", "Влизането в Йерусалим", "Св. Йоан Кръстител", "Страстите Христови". Сред тях е и ликът на цар Иван Александър, който е бил нейн ктитор (дарител).



Как да стигнето до там?
Духовното средище с отминала слава се намира на 4 км от Иваново и на 18 км от Русе в посока юг.Тръгвайки по главния път Велико Търново - Русе с кола, трябва да се отбие вдясно след село Иваново (има табела), където 4-километров асфалтиран участък ни води точно под главната скална църква. Има голям паркинг и магазинче за сувенири, друго - няма. От Иваново има и 40-минутен пешеходен маршрут с маркировка.
До скалите се минава по стъпала, водещи право към църквата "Св. Богородица" и панорамна тераса.

Изкачването ще ви отнеме не повече от 5-6 минути. Има и обиколена асфалтирана пътека покрай магазина за сувенири, която ще ви заведе до манастира за около 10-15 минути, акто първо минава през така наречената панорамна площадка, която предлага уникални гледки към осталите скални църкви и към склоновете на Русенски Лом.
Скалният комплекс работи от сряда до неделя включително, от 9 ч. до 17 ч. като за църквата "Св. Богородица" се заплаща входна такса.
При предприемане на екскурзия към тази забележителност трябва да се има предвид, че на място и в близкото село не се предлагат нощувки и ресторанти.
Обикновено пътуването в тази посока включва и посещение на близката крепост Червен, както и пещерата Орлова чука. Затова ви препоръчваме да запитате в първия обект, в който влезете, дали не предлагат дневни билети, които ще ви излязат почти наполовина по-евтино, отколкото отделните входни такси.
За хотели и нощувки можете да потърсите в село Червен, където има няколко семейни хотелчета (например този) или да се настаните в някой от многобройните Русе.

понеделник, 19 септември 2011 г.

Подземната перла на България

Пещерата Съевата дупка е наречена "подземната перла” заради приказните си образувания. Намира се в Северна България, близо до село Брестница, на 25 км от Тетевен и на 10 км от Ябланица.

Пещерата носи името на братята Съе и Сею, които използвали пещерата, за да се укриват по време на османската власт.

Съевата дупка е на около 3,5 млн. години.

Разположена е на 520 м надморска височина и е дълга 400 м.

В пещерата са намерени кости на животни, глинести съдове и монети, датиращи от времето на Римската империя.

Най-големият сталактит в нея е с обиколка от 60 метра.

Пещерата е разделена на пет зали, имената на някои от които са: Купена - по средата на залата се издига огромен сталактон, който наподобява на купа сено; Срутището - тази зала е образувана по време на земетресение (обсипана е със скални късове, някои от които са с височина 3,2 м); следват залите Харман и Космос, като втората е наречена така заради карстовите форми, приличащи на излитащи ракети; Белият замък - и тук се наблюдават внушителни форми.

През 1963 г. пещерата е обявена за природна забележителност, а през 1967 г. е благоустроена. Пещерата е осветена, обезопасена и има много добри екскурзоводи, познаващи всяка нейна приказна форма.

Съевата дупка е част от 100-те национални туристически обекта.

Успешен сезон, отчетоха от Националния борд по туризъм

За България туристически сезон през лято 2011 г. летен туристически сезон е доказано по-добър от миналата година, като прогнозата за приходи от чуждестранни туристи бележи ръст 4.5 на сто и около 2,7 милиарда евро, според Националния борд по туризъм.

Приходите от български туристи, най-вероятно не надвишават 1,5 млрд. евро, според на борда, съобщиха по бТВ.

През цялата година увеличението в броя на туристите се очаква да бъде 14 на сто, казаха от борда на 28 август 2011 г., денят в който България се чества като ден на туризма.

Комисията, каза, че през лятото на 2011 г. се наблюдава значително увеличение в броя на туристите, посещаващи България от Русия, Словакия, Чешката република, Унгария и Полша. Има леко увеличение на туристите от Обединеното кралство и Германия.

Предварителните данни за пиковия месец август потвърждават първоначалните очаквания на туристическата индустрия за повече посетители на Черно море в България, тенденция, за която се съди по увеличението на резервациите в хотелите.

Борда по туризъм очаква "добър" септември за туристическата индустрия на България, поради прогнозите за хубаво време и отстъпките, които много хотели по морето вече направиха.

сряда, 14 септември 2011 г.

Нова находка на Перперикон

В източната част на Перперикон открихме единствена по рода си нова находка. Това каза за Агенция "Фокус” археологът Николай Овчаров.

Става дума за кръгло каменно съоръжение с диаметър 8 м. и с преддверие. В центъра му е погребан човек, по мюсюлмански обичай, с ориентация юг-север, настрани, и с глава, гледаща към югозапад. Край главата му са положени два ножа, вероятно негови лични притежания.

"Нашето тълкуване е, че става дума за ранно османско тюрбе или мавзолей, в който е бил погребан военачалник или високопоставено лице, участвало в превземането на Перперикон. Това се потвърждава и от монетата на емир Орхан, управлявал османските турци между 1320 и 1361 г. Той води завоевателите за първи път на европейския континент, а синът му Мурад става турски султан и завоевател на България в следващото десетилетие”, каза Николай Овчаров.

По думите му - това ранноосманско тюрбе е единствена по рода си находка.

Досега не е откриван подобен култов комплекс на Балканите. "Той ни показва още един щрих от богатата история на Перперикон. Това е една от най-ранните истории на завоеванието от този етап, написана от шейх Бедреддин. В нея става дума за завладяването на Димотика от турците, които я направили своя столица, и започнали да атакуват другите християнски провинции", разказва още Овчаров.

"Те се насочват на север и атакуват един град. Не му дава, за съжаление, името, но е твърде възможно да бъде Перперикон, който е оказал голяма съпротива и обсадата продължила дълго време. Накрая го превземат и настаняват вътре голям гарнизон да охранява града. Възможно е да става дума именно за тази обсада. Не е изключена възможността и самото погребение да бъде именно на този известен исторически османски военачалник”, каза Николай Овчаров.

Находката показва последните години от съществуването на Перперикон – вече като османска крепост през 50-те - 60-те години на ХIV в. Беше известно, че Перперикон е превзет след тежка обсада, само няколко години след като османците стъпват на Балканския полуостров.

Когато го превземат, местните жители са избити или предадени в робство, а завоевателите оставят казармени помещения, сградата на бея, който управлява гарнизона и т.н., които улавяме по археологически находки. След това няма никакви археологически находки.

Най-вероятно, когато навлизат навътре в Балканския полуостров и към Европа, османските завоеватели изоставят тази крепост - не са оставяли крепости в своя тил, за да не послужат като опора за бунт или въстание, разказва Николай Овчаров.

от iNews.bg | 13.09.2011 |

Водопад "Скока" над Тетевен - една от атракциите на Балкана

За туристите, желаещи да посетят една от атракциите на Стара планина в лицето на водопад "Скока", началото на приключението започва от екопътеката, която тръгва от централната градска част на Тетевен.

Оттам туристите имат възможността да се придвижат пеша през един от кварталите на Тетевен ("Козница”), или да използват донякъде превозно средство и след това да изминат пеша последните 600 м от екопътеката, вървейки по изключително живописното дефиле на река Козница.

В самия край на този малък каньон се намира водопадът "Скока”. Той се намира от лявата страна на пътеката и е висок 15 м, а отдясно има друг водопад, висок около 50 м, но той е непостоянен, пише "Булфото".

Община Тетевен се намира в Ловешка област, на 120 км от София . Разположена е на площ от 703 кв. км и включва 13 населени места. Населението на общината е около 25 хил. души, а на гр. Тетевен - около 12 хил. души.

Територията на общината е разположена в красивата долина на р. Вит. Тя е заобиколена от върховете Петрахил, Червен, Трескавец. Надморската височина варира от 340 до 2100 м, а в гр. Тетевен е 415 м.

Климатът е умерено-континентален - зимата е сравнително мека, лятото - прохладно, а живописните върхове, зоабикалящи града, го пазят от мъгли и ветрове.

В източната част на Златишко-Тетевенската планина се намира връх Вежен (2 198 м) - третият по височина старопланински връх.

от iNews.bg | 13.09.2011 |

петък, 2 септември 2011 г.

Извънредни влакове послучай празниците

По повод празничните дни около Деня на Съединението на България, на 6 септември, БДЖ ще увеличи с допълнителни вагони съставите на 80 влака по основните направления в страната.

От 3 до 7 септември включително националният железопътен превозвач ще предостави над 8 800 допълнителни места във влаковете по най-натоварените маршрути в страната.

С увеличени състави през празничните дни ще се движат общо 41 бързи влака със задължителна резервация и 39 бързи влака, съобщава превозвачът.

На 5 септември по маршрутите София -Варна и София -Бургас извънредно ще се движат бързите влакове със задължителна резервация Варна Уикенд и Бургас Уикенд. На 6 септември по маршрута Бургас -София извънредно ще пътува бързият влак със задължителна резервация Бургас Уикенд.

БДЖ напомня на клиентите си, че при закупуване на билети за отиване и връщане могат да ползват от 10% до 30% намаление от редовната цена


от iNews.bg | 01.09.2011 |