Осем минерални извора в София ще се стопанисват от Столичната община.
На церемония министърът на околната среда и водите Нона Караджова връчи решенията за предоставяне за стопанисване и управление на кмета на София Йорданка Фандъкова, предаде БТА.
Столичната община ще управлява и стопанисва минералните извори в "Овча купел", при Централна минерална баня, в с. Панчарево, в с. Железница, кв. "Свобода", кв. "Лозенец", кв. "Надежда" и кв. "Баталова воденица".
Кметът посочи, че приемането на изворите няма да повлияе върху безплатното ползване на водата за пиене и наливане за консумация вкъщи.
Проектът, с който общината кандидатства по ОП "Регионално развитие" за изграждането на Музея на София, вече е готов, предстои одобрението му от Столичния общински съвет и до 15 март да се внесе за одобрение от управляващия орган, съобщи кметът на София.
Тя припомни, че общината е подготвила два варианта за концесионирането на останалата част от Централната баня, която ще се използва за СПА център. Според нея администрацията и съветниците ще се спрат на варианта за стопанисване без концесионно възнаграждение срещу инвестиции в центъра.
Фандъкова посочи, че за разлика от Будапеща, където има два типа минерални извори, в София извират осем различни вида минерална вода. Ние вече разработваме проекти за две от находищата - Централната баня и в кв. "Лозенец", като идеята е освен за изграждането на СПА центрове, това находище да се използва за отопление на съседните сгради. Находището в "Лозенец" ще захранва с минерална вода басейна "Спартак".
Главният архитект на София Петър Диков посочи, че за осемте извора се изработват проекти. Според специалистите топлинната мощност на извора при Централната баня ще отоплява освен сградата на направление "Архитектура и градоустройство", и сградите на Министерския съвет, социалното министерство, а ресурсът може да стигне и за отоплението на сградата на Народното събрание на пл. "Независимост".
Няма коментари:
Публикуване на коментар