Търсене в този блог

четвъртък, 10 ноември 2011 г.

Алтернативният туризъм е модерният потенциал за развитие

България е известна по света с летните и зимни курорти. Ние продължаваме да ги развиваме, но в стратегията си акцентираме върху възможностите за алтернативен туризъм, които страната ни предлага – културен, винен, уелнес и спа, голф и други. Това каза енергийният министър Трайчо Трайков на среща с медиите в Лондон, съобщиха от МИЕТ.

България притежава изключително богато културно наследство – над 40 000 културни паметника, 7 от които са включени от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство, каза Трайков. Той припомни, че през следващата година предстои обща изложба на български тракийски съкровища в Лувъра.
Страната ни е на второ място в света по гъстота на минерални извори на кв. км. И това е отлична възможност за развитие на спа и уелнес туризма, отбеляза министър Трайков. По неговите думи тези форми могат отлично да се комбинират със ски, голф, винен туризъм и други. Стратегията на страната за развитие на туристическия отрасъл, голф туризма, перспективите за британския пазар и други бяха в центъра на журналистическото внимание. Министър Трайков припомни пред журналистите номинацията на България за непозната голф дестинация от Международната асоциация на голф-туроператорите за годината.
Едновременно с развитието на алтернативния туризъм, правителството насърчава и традиционните видове – имаме четири основни ски курорта и около десет по-малки, които предлагат отлични възможности за туристите. Стратегията на страната за развитие на британския пазар предвижда ръст на туристите до 500 000 до 2020 година. През миналата година около 300 000 британски туристи са посетили България.
Министър Трайков участва и в срещата на министрите на туризма в света, която се провежда в рамките на WTM Лондон, посветена на световния туризъм след кризата. Всички участници изтъкнаха стабилността като основен фактор за развитие на отрасъла и се обединиха около становището, че регионалното коопериране също играе важна роля за възстановяване на туризма след кризата. Сред обсъжданите теми бяха и визовите режими, които по обща оценка ограничават развитието на сектора. Министрите подчертаха необходимостта от опростяване на процедурите за издаване на туристически визи, като механизъм за насърчаване на туристическите пътувания. /БГНЕС /

понеделник, 3 октомври 2011 г.

Асеновград - малкият Ерусалим

Асеновград е известен като малкият Ерусалим или градът на сватбените рокли, поради големия брой ателиета и магазини за сватбени рокли и аксесоари.
В близост има 5 манастира, 15 църкви, 58 параклиса, което го прави привлекателно място за културен и религиозен туризъм. Около града се намират руините на Асеновата крепост. Крепостта съществува още от времето на траките, а през Средновековието нейната позиция става стратегическа. Крепостта е наречена на цар Иван Асен II. Църквата „Света Богородица Петричка“ е единствената изцяло запазена сграда в Асеновата крепост. През 1991 г., след завършването на цялостната реставрация на църквата, тя отново започва да функционира като православен храм.Крепостта е сред Стоте национални туристически обекта и е отворена целогодишно за посещения.
Палеонтологичният музей в града, филиал на Националния природонаучен музей, е основан през 1990 г. и се гордее с една от най-богатите палеонтологични колекции в България. Сред експонатите има останки от саблезъб тигър, тигър метаилурус и динотерий.[
Градът е разположен в дефилето на река Чая при нейния изход от Родопите към Тракийската низина и често служи за изходен пункт за туризъм из Родопите.
Информация за Хотели в Асеновград, с адреси и контакти, снимки, подробно описание и актуални оферти. Възможност за on-line резервации.



Семеен хотел Авалон, Асеновград

Комплекс Авалон се намира в с. Червен в непосредствена близост до Асеновград. Комплекс Авалон разполага със 7 двойни стаи и 4 апартамента. Всяка стая е оборудвана със самостоятелен санитарен възел, телевизор с ...



Семеен хотел Александър, Асеновград

Хотел Александър е разположен в подножието на Родопите в гр. Асеновград.
Хотелът предлага уютна обстановка в комплект с безупречно обслужване.
Работи целогодишно и разполага с 6-апартамента и 4-двойни стаи.
...



Хотел Елеганс, Асеновград

Хотел Елеганс се намира в центъра на гр. Асеновград, близо до Пловдив, на 8км. от Бачковския манастир. На 30 км. се намира скалният феномен Белинташ.

Хотелът разполага с ресторант за 70 човека, лоби бар за 4...



Семеен хотел Колор, Асеновград

Хотел Колор се намира в Асеновград на 15 км. от Пловдив. Цветните стаи, всяка обзаведена със собствен стил и чар, ще ви накарат да се отпуснете и да се почувствате добре. Пъстрият ресторант, уютна обстановка и ...



Хотел Консулато, Асеновград

Консулатото е красива къща, построена през 1740. Със своите около 250 кв. м.изрязани тавани с фигурална дърворезба (слънца), гроздове по врати и мусандри, изрязани фигурални орнаменти по входни врати и прозорц...



Хотел Сани, Асеновград

Красота, хармония и гостоприемство очакват гостите на хотел „САНИ” в Асеновград. Той предлага комфорт и модерен стил.
Хотелът разполага с 54 двойни стаи, 7 единични стаи, 13 апартамента и един президентски ...


Да се разходим до Боженци

Архитектурен резерват Боженци е селище с 600 годишна история. Древното селище е основано край стар Римски път, свързващ Никополис ад Иструм, Августа Траяна и Константинопол. Все още има запазени участъци от тези древни пътища, които позволяват да се проследят древните търговски пътища между Русия, Франция, Анадола и Австрия.
След турското нашествие в Търново в края на 16 век. от столицата на България бягат голяма част граждани, които се заселват в дълбоките и по-труднодостъпни части на Балкана. Между тях е и младата болярка Божана, която избира за свое скривалище местността, където в момента е село Боженците. Именно на нея то носи своето име. Синовете на болярката се захващат с търговия и с течение на времето селото се разраства, за да се превърне през Възраждането във важен кръстопът за търговците към средата на XVIII в. Основната продукция на търговците е кожа, вълна, восък, пчелен мед. Непосредствено до единия край на селото има запазен римски път в посока Габрово, а точно от другата страна започва горска пътека към Трявна.
Днес китното балканско село все още е запазило тесните калдъръмени улички и възрожденската архитектура на къщите от 18-ти и 19-ти век. Селото–резерват се посещава от хиляди хора, ценители на стойностите неща, през всички сезони. Тук могат да се разгледат две музейни къщи от 18 и първата половина на 19 век с оригинални предмети от този период. Характерни за боженските къщи са чардаците, покривите от каменни плочи, ъгловите камини, дърворезбите на таваните. Истинско майсторство на възрожденската архитектура представлява трикорабната базилика "Пророк Илия", където могат да се забележат куполи, скрити под скосения таван, масивни каменни стени и типичните боженски сводове. Църквата е построена през 1839 г. и влиятелните жители на селото получават разрешение да построят към нея камбанария - нещо строго забранено по време на Османското владичество. В долната част на църковния двор е имало килийно училище. Класно училище е построено през 1872 г. и представлява масивна сграда в началото на селото, която след това е преустроена на галерия. По предназначение, на нейният първи етаж е имало салон и библиотека, а на втория - класни стаи
Боженците е сред 100 национални туристически обекта на Български туристически съюз.
Боженците се намира в средна Стара планина, на изток от Габрово, непосредствено след Шипченския проход. Разстоянието от Трявна е 8 km, от Габрово - 15 km.
В село Боженци се предлагат разнообразни условия за отдих и туризъм.
Ако се нуждадете от подробна информация за Хотели в Боженци, с адреси и контакти, снимки, подробно описание и актуални оферти, възможност за on-line резервации можете да проверите тук.



Ето някои от тях:
Къща за гости Вичевата къща, Боженци

Автентична къща от 1848г.След реставрация 1967-8г е обявена за културен паметник.
Леглова база-5+1души,паркоместа 2-3 коли.



Къща за гости Джелепова къща, Боженци

Джелепова къща е разположена до други две къщи от Шарлопов хoтелс - Парлапанова и Тачева и разкрива красива гледка към живописните хълмове около селото. Разполага с 5 двойни стаи с общ капацитет - 10 души. Разполага със самостоятелна механа - 15 места - с камина, преносимо барбекю, готварска печка и хладилник.




Къща за гости Дренковата къща, Боженци

Двуетажна възрожденска къща, паметник на културата с места за 10 души, реставрирана, разполага с двор постлан с плочи и двор с окосена морава, охраняем паркинг за 5 автомобила, механа, напълно оборудвана кухня,барбекю,сателитна тв, интернет.Вкъщата има работилница за старинни ножове,предлага още пеши преходи в планината до Трявна, Дряновски манастир, по Стария Римски път и др.



Хотел Капитанова къща, Боженци

Сгушена в подножието на Балкана, къщата е в характерния стил за селото - дялан камък и дъбово дърво. Хладната сянка в двора ще ви разкаже за семейните вечери на чорбаджиите и тяхната челяд. Просторният чардак ще ви приласкае да поседнете и да изпиете чаша вино в сладка раздумка.Там, в тишина и безвремие, ще се докоснете до атмосферата и уюта на Възрaждането. Там всяко камъче има история, всеки миг е докоснат от топлина.
Къщата предлага четири двустайни апартаменти и един едностаен апартамент, разполагащи с всички необходими удобства, отделен санитарен възел към тях. В сутерена има сауна и баня. Може да изберете и уюта от топлината на живия огън през зимните вечери. В ресторант-механата може да поканите своите приятели да опитат с вас традиционни български ястия и отлежели вина. Да вкусите току-що изпечен хляб от пещта.Минавайки през голямата и тежка порта ще пристъпите в своето лично кътче от България.




Къща за гости Парлапанова къща, Боженци

Разполага със 7 двойни стаи и апартаменти с общ капацитет - 15 души. В механата на къщата или на терасата с панорамна гледка на къщата можете да прекарате незабравими мигове, а до поляната с барбекю можете да намерите малко басейнче за прохлада. Парлапанова къща предлага закуска типично "Боженска".

вторник, 27 септември 2011 г.

В прегръдките на Балкана - Тетевен

Община Тетевен се намира в Ловешка област, на 120 км от София.
Територията на общината е разположена в красивата долина на р. Вит, заобиколена е от върховете Петрахил, Червен, Трескавец.
Климатът е умерено-континентален - зимата е сравнително мека, лятото - прохладно, а живописните върхове, заобикалящи града, го пазят от мъгли и ветрове. В източната част на Златишко-Тетевенската планина се намира връх Вежен / 2 198 м./ - третият по височина старопланински връх. Случайно открити паметници свидетелстват, че този край е обитаван от най-древни времена. Доказателство за това са находките в пещерите Моровица, Байовица, Драганчовица.
От времето на траките са многобройните надгробни могили. По косвени сведения може да се установи, че живеещите тук траки са от племето на сердите.
Нумизматични находки доказват, че тук е имало и римско селище. Могат да се открият следи и от римски пътища и мостове, стражеви наблюдателници.
Днешният Тетевен възниква през втората половина на 14 век.
Природата на Тетевенския край е наистина неповторима, омайваща, живописна, изключително разнообразна, с уникална флора и фауна.Вековни гори, стръмни, на места дори отвесни скали, дъхави поляни, водопади, пещери.
В биосферния резерват “Царичина” има огромно разнообразие от над 600 вида растения, някои от които са вписани в Червената книга на България. Удобни туристически пътеки водят и до двата съседни резервата - “Боатин” и “Козя стена”. От тук най-бързо се стига до хижите “Георги Бенковски”, “Ехо ” и “Вежен”.
Истински рай за орнитолозите е защитената местност “Черният рът”, където може да се наблюдава разнообразие от птици.
В Тетевен се намира Исторически музей, който е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз.
Архитектурни паметници
Йорговата къща - архитектурен паметник на културата от национално значение, строена през ХVІІІ век. Един от обектите, наред с Манастирската църква „Свети Илия" съхранили своята цялостност, след опожаряването на селището от кърджалиите през 1801 година. Обектът е съхранил дърворезбените тавани, мусандрите и всичко, характерно за тетевенската архитектура.
Бобевска къща - образец на тетевенската архитектура - паметник на културата от национално значение. Обектът има точна датировка, отбелязана на един от диреците - годината 1852.
Къща - музей „Васил Левски" - с. Голям Извор - паметник на културата от национално значение.

Възможности за настаняване в Тетевен и информация за Хотели в Тетевен, с адреси и контакти, снимки, подробно описание и актуални оферти. Възможност за on-line резервации.



Хотел Еница, Тетевен

Новопостроеният бутиков Хотелски комплекс "Еница" е разположен на 120 км. източно от София, в самия град Тетевен, на главен път град Тетевен - село Рибарица.
Комплексът се намира на чудесно място, сградата впечатлява със своя съвременен и модерен архитектурен стил, както и изчистения си интериорен дизайн.
Хотелски комплекс "Еница" предлага разнообразие от възможности за пълноценна почивка, делова дейност, развлечения, спорт и всички удобства, както за краткотраен - така и за дългосрочен престой.




Къща за гости Лори, Тетевен

Намира се на 450 м. от центъра, в близост до игрище за спорт и плувен басейн. Предразполага за един добър семеен релакс. Разполага с хол с 2 легла, спалня, една стая с 2 легла, две луксозни бани с тоалетна, една тераса с изглед към Стара планина.
За своите гости къщата предлага 3 стаи за нощувка - една спалня, стая с две легла и хол за настаняване на 4 човека и два санитарни възела. Влизайки при нас ще усетите уюта и гостоприемството на балканджията!
Възможност за излети до: Гложенски Манастри, Съева Дупка, Водопадите в Козница. Разходка до върховете: Червен, Равни камък, Трескавец, Острич, Хайдушка поляна, Боева могила и др. Кървавото кладенче (Костина - Лобното място на Г. Бенковски), хижите Бенковски, Васильов и Вежен, Римският мост, резерват Боатин.




Хотел Олимп, Тетевен

4* - ят Хотел ОЛИМП ще, задоволи и най - изтънчения вкус на всеки свой гост .
Той разполага със 150 места - леглова база от които 9 самостоятелни апартамента , 2 бр . студия и 4 бр. луксозни мезонети . Всички стаи , както и целия хотел разполагат с Wi-Fi , кабелен Интернет и сателитна телевизия.На територията на хотела има Ресторант с капацитет 150 места и прилежаща към него лятна тераса със 100 места . Виенската сладкарница е с около 70 места и е една от атракциите на хотела , а именно нейната лятна тераса с капацитет от 100 места , която предлага на гостите си една невероятна и незабравима гледка . Намира се на последния етаж на хотела и панорамата която се открива , наистина ще ви плени отпивайки от своята чаша сутрешно кафе . Хотела има и лоби бар с - 50 места .




Няма нищо скандално в Скандалото

Няма нищо скандално в Скандалото, "скандално" чиста и уникална е само природата, както и възрожденския дух, запазен и до днес.
Скандалото е село в Северна България. То се намира в община Априлци, Област Ловеч. Разположено е на брега на р. Видима, в полите на Стара планина, на 634 м надморска височина. Климатът се характеризира с мека зима и прохладно лято.
Скандалото предлага много възможности за еко, селски и риболовен туризъм. Селото е запазило изцяло духа на Възрождението чрез запазените старинни къщи.
Една от най-старите къщи в Скандалото, днес превърнато в етнографски комплекс, също е взела името Скандалото, а неотдавна спечели приза за най-добър ваканционен семеен хотел в регион Централна Стара планина. Къщата е от 1896 година. Полуразрушена, преди време тя попада в ръцете на Диана и Минчо Гигови, които продължават живота й. Камък по камък са връщали миналото на мястото му. Тук няма смайващи дърворезби и уникати, а само един дух, който сякаш идва с повея на вятъра над реката. Сенки се подпират на някоя греда, бял зид или цвете във вътрешния двор. Камината приканва към добро похапване или тихо съзерцание на огъня. Тук таме под стъпките проскърцват дървените стъпала, клон надвисва над прозореца и чертае причудлива картина, водата се блъска в скалните прагове на реката. Диво е. Приказно диво. Но дори чужденци са се спретнали да реставрират тукашни 100 годишни къщи, възхитени от чара им. Ароматът на сутрешното кафе се смесва с аромата на гора и билки. На един хвърлей място започват ливади.
Кончета пасат и стопанинът им дружелюбно ще ви помогне да се поразходите, ако ездата е между страстите ви. Звън на камбана ще ви прикани да надникнете в черквата “Св. Архангел Михаил”, строена 1872 година. Интересни каменни пластики се виждат по корниза на покрива й, отвътре на пода двуглав орел гледа от мраморна плоча, а от камбанарията се открива приказна гледка към планината. Скандалото може да бъде отправна точка за пътешествия към старопланинските резервати “Козята стена”, Стенето”, “Северен Джендем”. 30 водопада ще видите там, кафява мечка може да срещнете, вълк дори... или да стоите омагьосано на моста, където днешното време се среща с вечността...
Река Видима предлага великолепни условия както за плаж, така и за риболов, а кристално чистият въздух, тишината и спокойствието привличат любителите на планината.
Туризмът в селото през последните години се развива с бързи крачки. През 2004 г. е открит първият семеен хотел "Скандалото 1896". Има още няколко къщи за гости - "При водопада", Къща за гости Старо Скандало и други.
Няма нищо по-привлекателно и романтично от почивка сред приказката на природата, далеч от еднообразното градско ежедневие. Ако искате да се насладите на истински свежа, приятна и пълноценна почивка, сред уют, удобство и домашна топлина заповядайте в къща за гости "Старо Скандало". Къщата се намира в китното балканско селце Скандалото, разположено в сърцето на България, на 5 км от курорт Априлци и на 15 км от град Троян.
В близост до Скандалото се намират някой от най-посещаваните туристически обекти в страната:

Троянският манастир - най-големият манастир в Стара планина и трети в България, разположен на 11 км от селото.

Град Априлци- съхранил в себе си невероятната природа на Стара планина

Село Орешак-отлично място за еко и селски туризъм.

Град Троян- туристически център, запазил типичната Възрожденска архитектура

Водопадът „Райското пръскало”- най-високият водопад на Балканския полуостров и един от най-красивите водопади в България. Към него води новоизградена и добре поддържана еко-пътека.

понеделник, 26 септември 2011 г.

Една разходка из Стария Пловдив

Едно от най-красивите места в България е Старият град в Пловдив, известен като "Старинен Пловдив".

Десетки са историческите паметници и паметниците на културата, които могат да бъдат разгледани в Стария град, но безспорно най-посещаваният е Античният театър. Построен е в началото на 2 век, по времето на римския император Траян. Театърът е разположен в естествената седловина между Джамбаз тепе и Таксим тепе. Театронът е разчленен на два ранга от по четиринадесет реда седалки, отделени с хоризонтална пътека (диазома). За съжаление от няколко години Античният театър е ограден с метална ограда и бива отварян само за културни мероприятия.
Римският стадион е още един значителен паметник в Стария град. Разположен е на ската между Сахат тепе и трихълмието, на днешния площад „Джумаята”. Построен е през II в. по модел на Делфийския стадион. В Древността Римският стадион е побирал 30 хил. души, които са наблюдавали гладиаторски битки и спортни състезания - Питийски, Александрийски и Кендрисийски игри. Понастоящем се виждат северната дъга на стадиона с 13 реда седалки, засводеният северен вход и част от пистата.

Много са и красивите църква и възрожденски къщи, част от които работят като музеи и галерии. Етнографският музей се намира в Куюмджиевата къща, а част от експонатите на Държавната художествена галерия ­ Пловдив се намират в къщата-музей „Златю Бояджиев. Забележително красиви са възрожденските къщи - къщата на Мавриди (известна днес като къща "Ламартин"), къщата на Георгиади (днес Музей на Възраждането), Балабановата къща, Данчовата къща и др.

Старинен Пловдив е обявен за архитектурно-музеен резерват през 1956 година.
Пловдив предлага много възможности за настаняване в хотели и къщи за гости, ето някои от тях, които са в близост до Стария град:


Хотел Алюр, Пловдив

Хотел Aлюр е нов, уютен и премерено шикозен хотел в суперцентъра на Пловдив, непосредствено до централния площад, главната търговска улица и стария град. В близост е до Пловдивския панаир, Централна гара, автогара, банки, ресторанти, нощни клубове, община и други административни сгради. Разположен на една от най-възловите артерии в града, позволява бърз достъп навсякъде - както с автомобил, така и пеша.



Хотел Герджика, Пловдив

Хотел Герджика е разположен на брега на река Марица, с красив изглед към пловдивските тепета. Отстои на 10 минути пеша от международния панаир, главната улица и Стария град.



Хотел Дафи, Пловдив

Малък, изискан хотел в суперцентъра на красивия Пловдив, предлагащ уют и спокойствие. Само на 5 минути пеша от Стария град, търговския център и Пловдивския Международен Панаир.



Хотел Кендрос, Пловдив

Хотел Кендрос е разположен в близост до централната част на град Пловдив, Стария град, Античния Римски театър, Пловдивския Международен Панаир и търговския център на града.




Хотел Метропол, Пловдив

Хотел "Метропол" е разположен в самото сърце на втория по големина град в България - Пловдив. Само на 200 метра от Панаирни палати и в непосредствена близост до Стария град.




Хостел Пловдив Гестхаус, Пловдив

Едно от най-подходящите места да отседнете в сърцето на Стария град. Хотелът е разположен между музеи и галерии, като самата сграда е реставрирана и реновирана къща, в която можете да усетите духа на Стария Пловдив.





Още информация за Хотели в Пловдив, с адреси и контакти, снимки, подробно описание и актуални оферти. Възможност за on-line резервации.

Северозападът - регион със сериозен туристически потенциал

Днешна Северозападна България е един от най-слабо изследваните райони, а потенциалът, както показват най-новите археологически проучвания, е голям.

Това каза във Видин по време на конференцията "Регионален потенциал на Северозападна България в контекста на Дунавската стратегия” Георги Ганецовски, археолог към Регионалния исторически музей във Враца.

Би трябвало в бъдещите проекти да бъдат засегнати и други обекти освен тези от римския период, защото някои от тях са безвъзвратно загубени заради местната иманярска мафия, която е най-силната в България, посочи още Ганецовски.

Според археолозите потенциалът на праисторическите обекти е доста голям и последните открития показват, че по нашите земи е живяла една от най-древните цивилизации. В същото време Видинският район е бяло петно по отношение на проучванията за праисторическите култури и цивилизациите, но по първоначална информация тук се намират няколко обекта, които ако се проучат, могат да преобърнат представите за зараждането на най-ранната цивилизация по тези земи.

В тази връзка заместник-министърът на културата Тодор Чобанов изтъкна, че в България вече има изградено ваканционно селище в близост до такова праисторическо селище с къщички, изградени от природни материали – от кал и слама, които се радват на изключителен туристически интерес, съобщва агенция "Фокус".

Чобанов коментира, че ако изберем да живеем природосъобразно и/или с мотива да живеем като пещерните хора, със сигурност ще се привлекат туристи, защото Европа ще бъде обсебвана все повече като едно развито общество от идеята за природосъобразността.

Това е една голяма възможност за Северозападна България, а праисторията, представена по подходящ начин, може да бъде изключително интересна за местния и чуждия турист и така праисторията с добър мениджмънт да се направи на успешен туризъм.

Има и ноу-хау как се прави подобен вид атракционно селище – да се дялка тръстика, да се меси глина и ред други любопитни неща. Ако маркетинговите проучвания покажат, това може да бъде един сериозен бъдещ поминък в региона.

Друга недостатъчно използвана природна даденост е пещерата "Магурата”, която е уникална по рода си, но поради незнайно какви причини тя не е включена до сега в списъка с националното културно наследство на ЮНЕСКО.

от iNews.bg | 24.09.2011 |

сряда, 21 септември 2011 г.

Есенни празници в Русе

Ако решите да посетите Русе и Русенски регион за празниците, то добре е да знаете, че:
Пантеонът на възрожденците в Русе ще работи без входни такси за всички посетители във времето от 9.00 до 20.00 часа на 22 септември, съобщават от Регионален исторически музей - Русе.
Във връзка с официалния празник 22 септември – Ден на Независимостта, отворени за посещение ще бъдат следните обекти на РИМ-Русе:

На 22, 23 и 24 септември:
Исторически музей, пл. „Ал. Батенберг“ № 3;
Музей на градския бит;
Къща-музей „Захари Стоянов“;
Римска крепост „Сексагинта Приста“;
Архелогически резерват „Ивановски скални църкви“;
Архелогически резерват „Средновековен град Червен“.

На 25 септември:
Исторически музей, пл. „Ал. Батенберг“ № 3;
Музей на градския бит;
Пантеон на възрожденците;
Архелогически резерват „Ивановски скални църкви“;
Архелогически резерват „Средновековен град Червен“.

Ако се нуждаете от хотел или място за настаняване, можете да проверите на www.hoteliinfo.com. Тук има регистрирани над 20 хотели в Русе, подходящи за всеки вкус и финансови възможности.
Ето някои от тях:


Хотел Ана Палас, Русе

Хотел Ана Палас е разположен в непосредствена близост до брега на Дунав. От терасите му се разкрива красива панорама към европейската река.
Хотелът предлага общо 24 стаи и 6 апартамента.



Къща за гости Английска къща за гости, Русе

Къща за гости в центъра на град Русе, в непосредствена близост до река Дунав, главната пешеходна улица, Съда, Театъра, Общината.Разполага с осем стаи - всяка с телевизор и безжичен интернет.



Бест Уестърн Бистра и Галина, Русе

Комплекс Бест Уестърн Бистра и Галина предлага стилно обзаведени единични и двойни стаи, студиа и апартаменти, разпределени в две крила – Северно и Южно, на етажи за пушачи и непушачи.




Хотел Вега, Русе

Разположена в сърцето на Русе, на крачка от централния градски площад и търговската улица, сградата на хотелски комплекс ‘‘Вега’’ е архитектурен паметник на културата. Хотелът предлага луксозно обзаведени стаи...



Хотелски апартамент ЕВРОКОНТАКТ, Русе

Уважаеми клиенти! При Вашето посещение в Русе за Вашият уютен престой: Можете да наемете наши, нови модерно обзаведени и климатизирани АПАРТАМЕНТИ или СТАИ – тип ХОТЕЛ, в престижен централен район.


Хотел Европа, Русе

вторник, 20 септември 2011 г.

Средновековен град Червен

Червен се намира на около 30 км южно от Дунав, на десния бряг на река Черни Лом. Обявен е за Национален археологически резерват и е много популярен туристически обект с добре изградена инфраструктура.

Крепостта Червен е най-запазената средновековна българска твърдина, като на определени места крепостните й стени достигат височина от 12 метра. Тя е разположена на почти непристъпни отвесни скали, защитени от три страни от речното течение. За да достигнат до цветущия по време на Второто българско царство град обикновените хора и пътниците трябвало да сед изкачат по тясна скална пътека, в която са изсечени 235 стъпала. Знатните боляри, духовници, богатите търговци и занаятчии използвали по-обиколен, но широк и полегат път, разположен от северната страна на крепостта.
Първото укрепено селище на територията на Червен било построено от византийците през VI в.

То било част от средния от трите отбранителни пояса, изградени от император Юстиниан, за да спира нашествията на славяни, авари и българи. Благоприятното за отбрана и със стратегическо местоположение плато обаче било заселено далеч преди Балканите да станат част от Византийската империя. Още в края на второто хилядолетие пр. н. е. скалният рид бил обитаван от траките. След като Рим завладял територията на днешна България през I в. от н. е., тукашното селище преживяло период на разцвет, който продължил до V в., когато цялата провинция Мизия била опустошена от хуните на Атила.

Бурните времена, характеризиращи периода на ранното Средновековие (VI-X в.), оказали своето влияние и върху развитието на Червен. Селището и жителите му преживели трудни моменти и до нов разцвет се стигнало едва през последните години от съществуването на Първата българска държава (X-XI в.). Тогава населението на града се увеличило неколкократно. Благоденствието обаче било прекъснато в зародиш, тъй като Червен станал жертва на походите на византийските императори Йоан Цимисхий и Василий II.

Истинският възход на селището започва след възстановяването на българската държава от братята Асен и Петър (1186 г.). Тогава то придобива градски вид и характеристики. Близостта му до новата столица Търновград и стратегическото му местоположение дават редица предимства на Червен и той бързо се превръща в голям търговски и занаятчийски център. Силен тласък на развитието предизвиква обявяването му за митрополитски център през 1235 г. Така през втората половина на XIII в. Червен вече е вторият по значение град в българската държава, отстъпвайки само на столицата. Населението му наброява около 10 000 човека, а архитектурата, металургията, металообработването, кожарството и много други занаяти достигнали неподозиран разцвет.


Макар че пострадва от нашествията на татарите и е превзет от византийците по време на управлението на цар Ивайло (1277-1280), може би най-добрите си времена Червен преживява при династията на Тертеровците, чийто основател Георги I Тертер (1280 - 1292) притежавал района на града като родово владение. В този период тук е построена монетарница, а в околностите му се развива интензивен железодобив.
Отличното местоположение, яките укрепления и близостта на Червен до столицата (само 90 км) го превърнали във важен военностратегически център, защитаващ северните подстъпи към Търновград. През годините на Първата българска държава той запазил първоначалното си устройство от византийски времена с цитадела и неукрепен външен град. След като започва да се разраства, Червен постепенно е обграден от крепостни стени, които го превръщат в една от най-трудно превземаемите крепости на Балканите. Цитаделата, където били разположени най-важните сгради, се намира в североизточната част на скалата, която е най-издигната и поради това най-добре защитена. Тук, оградени от високи стени с кули на северната, източната и западната страна, живеели болярите и висшите духовни лица.
Основно място в цитаделата заемал т. нар. "феодален замък" - сграда с административни функции. Той има продълговат профил, съобразен с особеностите на терена и застроена площ от около 2000 кв.м. Замъкът представлява група постройки, разположени около вътрешен двор.

Средновековните строители са проявили тънкия си естетически усет в изграждането на тази най-представителна част от града. Умелото съчетание на камък и червени тухли, използването на различни декоративни елементи и изкусното строителство правят силно впечатление на посетителите на Червен. Около замъка били разположени жилищните помещения на болярите.
Най-мащабно строителство се разраства в началото на XIV в., когато по-достъпната югозападна част на рида е оградена с високи и дебели крепостни стени. Тогава площта на укрепения град надхвърля 1 кв. км. От това време датира и кулата на западната страна на цитаделата, която е отлично запазена и до днес и е използвана за прототип на Балдуиновата кула в Търново при реставрацията на тамошната крепост. Голямо впечатление правят и двата тайни тунела, достигащи до водоизточници в подножието на скалата, които били изградени от изкусните строители. Червен може да се гордее и с тринадесетте си величествени и богато изографисани черкви, които достойно защитавали славата му на религиозно средище.
Макар и силна крепост, Червен не може да устои на безбройните орди на османския султан Баязид I и е превзет през 1388 г. Изглежда градът оказва силна съпротива, защото е безмилостно разрушен и опожарен от завоевателите. По-късно турците оценяват стартегическото му местоположение и възстановяват укрепленията. Червен обаче не може да се съвземе от понесения удар, а и след рухването на Втората българска държава той окончателно загубва важното си значение. Някои от църквите са преустроени на джамии, а на мястото на "феодалния замък" също е построен мюсюлмански храм. В края на XVI в. дубровнишкият търговец Павел Джорджич титулува бившия червенски митрополит "епископ русенски", което означава, че градът е загубил и водещите си църковни позиции.
Постепенно населението на Червен се отказва от старите си обитания и се заселва в ниското, край реката, което било много по-удобно при новите обстоятелства. Цветущият някога град опустял и само издигащите се високо самотни каменни кули помнели миналата му слава. Изоставянето му обаче си има и добрата страна, защото допринесло за запазването на голяма част от средновековните постройки до наши дни. По стените на крепостта още стоят изображения на конници, елени, грифони и други реални и митологични същества, свидетелстващи, че градът е обитаван и в периода преди в българските земи да навлезе християнството. Доказателство за това са и многобройните езически "световни дървета", изсечени по камъните и скалите.
Червен е значим археологически обект за българската средновековна история.

Средновековният град има добре откроена градоустройствена структура, включваща укрепен "вътрешен град" върху обширен скален рид в извивка на река Черни Лом и "външен град" в подножието на скалите и по околните хълмове. Разкрити са: крепостни стени, 13 църкви, обществено-административни сгради, жилища, работилници, улици, два подземни добре съхранени водоснабдителни прохода. Напълно запазена е една триетажна крепостна кула от 14 век.
Съществуват няколко версии за произхода на името на Червен. Според една от тях той е основан от руски преселници от едноименния град в Галичка Рус, търсещи спасение от татарските нашественици. Друга теория приписва създаването на Червен и кръщаването му на украинци. Някои учени допускат, че градът дължи името си на цвета на почвата наоколо, съдържаща железни руди. Народното предание пък твърди, че неспирно работещите пещи за претопяване на метал през нощта осветявали небето в червено и това дало повод градът да бъде наречен така.

Ивановски скален манастир

Ивановските скални църкви се намират в каньона на р. Русенски Лом, който е част от едноименния резерват.

Скалният манастир край Иваново е основан от монах Йоаким, който впоследствие става първи търновски патриарх. През най-активния си период обителта се е ползвала с изключителното благоволение на царете от Второто българско царство (XIII-XIV в.), като нейни ктитори са били царете Иван Асен II, споменатият вече Иван Александър, како и Георги-Тертер I. Последният дори се замонашил тук в края на дните си и е погребан в "Кръщалнята", за което свидетелства надпис в параклиса "Господев дол".
Високи скали от двете страни на реката, потънали в зеленина, крият многобройни килии и параклиси, служели за усамотение и молитва на много монаси исихасти в периода XIII-XVII в. Те са издълбани на различна височина, а до тях се стигало по дървени стълби или каменни стъпала.
В най-славните години на този скален център за поклонение издълбаните църкви са достигали 40 на брой, а монашеските помещения били около 300. Днес, разбира се, са се запазили малка част от тях поради неблагоприятни атмосферни условия и иманярско любопитство.

Отворена за посещение и обезопасена е само главната църква от големия скален манастир "Свети Архангел Михаил" - "Св. Богородица". Другите обекти, съставляващи разпръснатата обител, са комплексите от скални помещения край т. нар. Затрупана църква "Св. арх. Михаил", "Кръщалнята", "Господев дол" и Съборената църква "Св. Теодор".
Уникалните стенописи са под опеката на ЮНЕСКО поради своята ценност като изпълнение и сюжети. Стенната живопис в скалните храмове датира от XIII и XIV век и свидетелства за развитието на Комниновия и Палеологовия живописни стилове в България. Под закрилата на ЮНЕСКО е достъпната църква "Св. Богородица", извисяваща се на 38 м, по чиито стени са консервирани добре запазени фрески от библейските сцени "Тайната вечеря", "Влизането в Йерусалим", "Св. Йоан Кръстител", "Страстите Христови". Сред тях е и ликът на цар Иван Александър, който е бил нейн ктитор (дарител).



Как да стигнето до там?
Духовното средище с отминала слава се намира на 4 км от Иваново и на 18 км от Русе в посока юг.Тръгвайки по главния път Велико Търново - Русе с кола, трябва да се отбие вдясно след село Иваново (има табела), където 4-километров асфалтиран участък ни води точно под главната скална църква. Има голям паркинг и магазинче за сувенири, друго - няма. От Иваново има и 40-минутен пешеходен маршрут с маркировка.
До скалите се минава по стъпала, водещи право към църквата "Св. Богородица" и панорамна тераса.

Изкачването ще ви отнеме не повече от 5-6 минути. Има и обиколена асфалтирана пътека покрай магазина за сувенири, която ще ви заведе до манастира за около 10-15 минути, акто първо минава през така наречената панорамна площадка, която предлага уникални гледки към осталите скални църкви и към склоновете на Русенски Лом.
Скалният комплекс работи от сряда до неделя включително, от 9 ч. до 17 ч. като за църквата "Св. Богородица" се заплаща входна такса.
При предприемане на екскурзия към тази забележителност трябва да се има предвид, че на място и в близкото село не се предлагат нощувки и ресторанти.
Обикновено пътуването в тази посока включва и посещение на близката крепост Червен, както и пещерата Орлова чука. Затова ви препоръчваме да запитате в първия обект, в който влезете, дали не предлагат дневни билети, които ще ви излязат почти наполовина по-евтино, отколкото отделните входни такси.
За хотели и нощувки можете да потърсите в село Червен, където има няколко семейни хотелчета (например този) или да се настаните в някой от многобройните Русе.

понеделник, 19 септември 2011 г.

Подземната перла на България

Пещерата Съевата дупка е наречена "подземната перла” заради приказните си образувания. Намира се в Северна България, близо до село Брестница, на 25 км от Тетевен и на 10 км от Ябланица.

Пещерата носи името на братята Съе и Сею, които използвали пещерата, за да се укриват по време на османската власт.

Съевата дупка е на около 3,5 млн. години.

Разположена е на 520 м надморска височина и е дълга 400 м.

В пещерата са намерени кости на животни, глинести съдове и монети, датиращи от времето на Римската империя.

Най-големият сталактит в нея е с обиколка от 60 метра.

Пещерата е разделена на пет зали, имената на някои от които са: Купена - по средата на залата се издига огромен сталактон, който наподобява на купа сено; Срутището - тази зала е образувана по време на земетресение (обсипана е със скални късове, някои от които са с височина 3,2 м); следват залите Харман и Космос, като втората е наречена така заради карстовите форми, приличащи на излитащи ракети; Белият замък - и тук се наблюдават внушителни форми.

През 1963 г. пещерата е обявена за природна забележителност, а през 1967 г. е благоустроена. Пещерата е осветена, обезопасена и има много добри екскурзоводи, познаващи всяка нейна приказна форма.

Съевата дупка е част от 100-те национални туристически обекта.

Успешен сезон, отчетоха от Националния борд по туризъм

За България туристически сезон през лято 2011 г. летен туристически сезон е доказано по-добър от миналата година, като прогнозата за приходи от чуждестранни туристи бележи ръст 4.5 на сто и около 2,7 милиарда евро, според Националния борд по туризъм.

Приходите от български туристи, най-вероятно не надвишават 1,5 млрд. евро, според на борда, съобщиха по бТВ.

През цялата година увеличението в броя на туристите се очаква да бъде 14 на сто, казаха от борда на 28 август 2011 г., денят в който България се чества като ден на туризма.

Комисията, каза, че през лятото на 2011 г. се наблюдава значително увеличение в броя на туристите, посещаващи България от Русия, Словакия, Чешката република, Унгария и Полша. Има леко увеличение на туристите от Обединеното кралство и Германия.

Предварителните данни за пиковия месец август потвърждават първоначалните очаквания на туристическата индустрия за повече посетители на Черно море в България, тенденция, за която се съди по увеличението на резервациите в хотелите.

Борда по туризъм очаква "добър" септември за туристическата индустрия на България, поради прогнозите за хубаво време и отстъпките, които много хотели по морето вече направиха.

сряда, 14 септември 2011 г.

Нова находка на Перперикон

В източната част на Перперикон открихме единствена по рода си нова находка. Това каза за Агенция "Фокус” археологът Николай Овчаров.

Става дума за кръгло каменно съоръжение с диаметър 8 м. и с преддверие. В центъра му е погребан човек, по мюсюлмански обичай, с ориентация юг-север, настрани, и с глава, гледаща към югозапад. Край главата му са положени два ножа, вероятно негови лични притежания.

"Нашето тълкуване е, че става дума за ранно османско тюрбе или мавзолей, в който е бил погребан военачалник или високопоставено лице, участвало в превземането на Перперикон. Това се потвърждава и от монетата на емир Орхан, управлявал османските турци между 1320 и 1361 г. Той води завоевателите за първи път на европейския континент, а синът му Мурад става турски султан и завоевател на България в следващото десетилетие”, каза Николай Овчаров.

По думите му - това ранноосманско тюрбе е единствена по рода си находка.

Досега не е откриван подобен култов комплекс на Балканите. "Той ни показва още един щрих от богатата история на Перперикон. Това е една от най-ранните истории на завоеванието от този етап, написана от шейх Бедреддин. В нея става дума за завладяването на Димотика от турците, които я направили своя столица, и започнали да атакуват другите християнски провинции", разказва още Овчаров.

"Те се насочват на север и атакуват един град. Не му дава, за съжаление, името, но е твърде възможно да бъде Перперикон, който е оказал голяма съпротива и обсадата продължила дълго време. Накрая го превземат и настаняват вътре голям гарнизон да охранява града. Възможно е да става дума именно за тази обсада. Не е изключена възможността и самото погребение да бъде именно на този известен исторически османски военачалник”, каза Николай Овчаров.

Находката показва последните години от съществуването на Перперикон – вече като османска крепост през 50-те - 60-те години на ХIV в. Беше известно, че Перперикон е превзет след тежка обсада, само няколко години след като османците стъпват на Балканския полуостров.

Когато го превземат, местните жители са избити или предадени в робство, а завоевателите оставят казармени помещения, сградата на бея, който управлява гарнизона и т.н., които улавяме по археологически находки. След това няма никакви археологически находки.

Най-вероятно, когато навлизат навътре в Балканския полуостров и към Европа, османските завоеватели изоставят тази крепост - не са оставяли крепости в своя тил, за да не послужат като опора за бунт или въстание, разказва Николай Овчаров.

от iNews.bg | 13.09.2011 |

Водопад "Скока" над Тетевен - една от атракциите на Балкана

За туристите, желаещи да посетят една от атракциите на Стара планина в лицето на водопад "Скока", началото на приключението започва от екопътеката, която тръгва от централната градска част на Тетевен.

Оттам туристите имат възможността да се придвижат пеша през един от кварталите на Тетевен ("Козница”), или да използват донякъде превозно средство и след това да изминат пеша последните 600 м от екопътеката, вървейки по изключително живописното дефиле на река Козница.

В самия край на този малък каньон се намира водопадът "Скока”. Той се намира от лявата страна на пътеката и е висок 15 м, а отдясно има друг водопад, висок около 50 м, но той е непостоянен, пише "Булфото".

Община Тетевен се намира в Ловешка област, на 120 км от София . Разположена е на площ от 703 кв. км и включва 13 населени места. Населението на общината е около 25 хил. души, а на гр. Тетевен - около 12 хил. души.

Територията на общината е разположена в красивата долина на р. Вит. Тя е заобиколена от върховете Петрахил, Червен, Трескавец. Надморската височина варира от 340 до 2100 м, а в гр. Тетевен е 415 м.

Климатът е умерено-континентален - зимата е сравнително мека, лятото - прохладно, а живописните върхове, зоабикалящи града, го пазят от мъгли и ветрове.

В източната част на Златишко-Тетевенската планина се намира връх Вежен (2 198 м) - третият по височина старопланински връх.

от iNews.bg | 13.09.2011 |

петък, 2 септември 2011 г.

Извънредни влакове послучай празниците

По повод празничните дни около Деня на Съединението на България, на 6 септември, БДЖ ще увеличи с допълнителни вагони съставите на 80 влака по основните направления в страната.

От 3 до 7 септември включително националният железопътен превозвач ще предостави над 8 800 допълнителни места във влаковете по най-натоварените маршрути в страната.

С увеличени състави през празничните дни ще се движат общо 41 бързи влака със задължителна резервация и 39 бързи влака, съобщава превозвачът.

На 5 септември по маршрутите София -Варна и София -Бургас извънредно ще се движат бързите влакове със задължителна резервация Варна Уикенд и Бургас Уикенд. На 6 септември по маршрута Бургас -София извънредно ще пътува бързият влак със задължителна резервация Бургас Уикенд.

БДЖ напомня на клиентите си, че при закупуване на билети за отиване и връщане могат да ползват от 10% до 30% намаление от редовната цена


от iNews.bg | 01.09.2011 |

четвъртък, 4 август 2011 г.

Популяризират велосипедния транспорт в Бургас

На 3 август на пресконференция кметът на община Бургас Димитър Николов обяви предстоящата съвместна кампания под наслов „Бургас – велосипедният град”.

Началото на капмапнията ще бъде на 6 август с концерт на откритата сцена „Охлюва” в Морската градина. Всички участници и гости ще пристигнат на колела.

Инициативата има за цел да популяризира велотранспорта в морския град като удобен, здравословен и екологичен начин на придвижване.

За последните 2 години общината е изградила 8 km нови велоалеи, а до 2013 г. по проекта „Интегриран градски транспорт” те ще се увеличат с още 20 km, поставени са и паркинг устройства за велосипеди на много места, допълни кметът на Бургас .

В специална урна ще бъдат събирани предложения и препоръки, касаещи велосипедния транспорт, велоалеите, паркинг стойките и всичко друго, свързано с темата.

петък, 29 юли 2011 г.

Реставрират архитектурния резерват Яйлата край Каварна

През тази и следващата година в Националния археологически резерват "Яйлата" за укрепване на паметници на културата ще бъдат инвестирани над 2,2 млн. лв., съобщават от община Каварна.

Средствата ще бъдат вложени за реставрация на ранновизантийската крепост и аварийно укрепване на скалната църква "Св. Св. Константин и Елена" в резервата.

Яйлата е национален археологически резерват, разположен на 2 км южно от Камен бряг и на 18 км североизточно от Каварна. Представлява приморска тераса с площ 300 декара, отделена от морето от скални масиви с височина 50-60 метра.

В местността е открит пещерен „град“ от 101 „жилища“, датирани към 5 хилядолетие пр.н.е. В северната му част се е запазила ранно-византийска крепост от края на 5 век, с частично съхранени четири кули и една порта. През средновековието пещерите са използвани като манастирски комплекс.
Скалната църква, която е разположена в една от картотекираните 101 пещери в "Яйлата", бе засегната от земетресението на 5 август 2009 г., припомнят от историческия музей в града.

Общата стойност на проекта "Яйлата - античната врата на Добруджа" е 2 213 333 лв., от които 2 131 218, 90 лв. са безвъзмездни по линия на Оперативна програма "Регионално развитие", а 82 114, 68 лв. са средства от бюджета на общината.

Част от предвидените дейности по проекта са за провеждане на специализирани обучения в областта на туризма и анимацията, рекламиране на създадените туристически продукти, закупуване на интерактивна туристическа информационна система.

Продължителността на проекта е 24 месеца.

Привличат туристи в Разград с възстановка на Античен град Абритус

Община Разград спечели финансиране за проекта си "Абритус - мистика и реалност", съобщават от общинската администрация.

Проектът е на стойност от 6 219 051 лв., от които 6 млн. е безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР), а 219 051 лв. е собственият финансов принос на общината.

Обект на проекта е Археологическият резерват "Античен град Абритус".

С парите ще се извършат рестраврационно-консервационни дейности, свързани с експонирането на крепостна стена, две сгради и християнски култов комплекс.

Освен това по проекта се предвижда експониране на две кули от крепостната стена в античния град и превръщането им в наблюдателни площадки, организиране на промоционално събитие "Военен сбор в лагера на Траян Деций", както и изграждане на амфитеатър за анимации и представления на рицарски битки и други атракции.

С част от парите ще се направят алеи и маршрути във вътрешното пространство на крепостта, както и художествено и алейно осветление.

Срокът за реализация на проекта е 24 месеца. Предстои подписване на договор с ОПРР, след което ще започне тръжна процедура за избор на изпълнител.

от iNews.bg |

четвъртък, 28 юли 2011 г.

Нова атракция на Николопис ад Неструм

Античен и късноантичен град “Никополис Ад Нестум” - представлява руини от II–VI и X–XIV в. в с. Гърмен, на 2 км западно в местността Марков чифлик и Хисарлъка. Това е най-важният в района археологически резерват, с национално значение.
Местната община е подготвила проект "Развитие на природни и исторически атракции "Никополис ад Нестум", който ще подпомогне развитието на туризма в района.
Сцени от древноримския живот ще оживеят в античния град Никополис ад Нестум край Гърмен.
Български и чужди туристи ще се обличат в премени, характерни за живеещите в Рим през 1-2 век. После ще могат да се снимат за спомен насред разкопките на древното селище.
"Ще възстановим кулите и римската баня. Ще направим малък амфитеатър, в който ще провеждаме международен музикален фестивал, ще монтираме ефектно осветление", разказа кметът на община Гърмен Ахмед Башев.
Това са част от предвидените атракциони след реализация на проекта "Развитие на природни и исторически атракции "Никополис ад Нестум".
Той е на стойност 2 350 400 лв. и е одобрен за финансиране.
В последните няколко години древните разкопки бяха оградени, поставиха се наблюдателни камери и бяха извършени частични проучвания на терена, припомня БТА.
Освен възпроизвеждане на сцени от ежедневието на древните жители, посетителите ще се возят с ретро влакче от древния град до минералните бани в с. Огняново и обратно.

Древният град Никополис Аад Нестум е построен през 106-тата година от император Траян в чест на победата му над даките.
Община Гърмен в югозападната част на България по долината на река Места. Обхваща части от долината на река Места и от западните склонове на Дъбрашкия дял на Западните Родопи. От изток, север и юг граничи с общините Сатовча, Банско и Хаджидимово, а от североизток и югозапад - с Велинград и Гоце Делчев.

вторник, 12 юли 2011 г.

Мониторинг на туристическия поток в Централен Балкан

Мониторинг на броя на посетителите започва в националния парк (НП) "Централен Балкан" от днес, съобщиха от дирекцията на парка, цитирани от БТА.

Включени са активните месеци на летния туристически сезон - юли, август и септември, и октомври.

Наблюденията ще се правят от служители на дирекцията в продължение на четири седмици: 11-17 юли, 8-14 август, 5-11 септември и 3-9 октомври.

Мониторингът се осъществява на пунктове, разположени на основни входни и изходни маршрути за парка - лифта "Сопот" и "Карловска пътека", на екопътеките "Бабско пръскало", "Бяла река" и "Видимско пръскало", хижа "Ехо", Беклемето - международен маршрут Е 3, хижа "Хайдушка песен", местностите "Заводна", "Кордела", "Мазането", "Табите".

Ще се отчита броят на посетителите, които минават за времето от 9.00 до 17.00 ч., като тези от тях, които отиват и се връщат в рамките на един ден, се преброяват еднократно. Системата за мониторинг дава представа за броя на туристите, посещаващи парка, както и за предпочитаните от тях маршрути и хижи.

Данните се използват при вземане на управленски решения, свързани с поддържането и изграждането на посетителската инфраструктура в защитената територия.

от iNews.bg | 11.07.2011 |

Дискусия за културния туризъм в Бургас

Кръгла маса на тема „Културен туризъм – предизвикателства и възможности” ще се проведе в Културен център „Морско казино” в Бургас на 15 юли, съобщиха от пресцентъра на община Бургас . Срещата се организира по инициатива на Община Бургас със съдействието на Министерството на културата и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Дискусията е с начало 10.30 ч. и е организирана в два тематични панела. По време на първия ще бъдат разгледани въпроси, свързани с туристическата реклама на България и културния туризъм у нас, археологическото наследство като туристическа атракция и възможностите, които предоставя религиозният туризъм. Вторият панел е от 13.30 ч., като в рамките на него ще бъдат презентирани конкретни примери от опита на българските общини. Участие във форума ще вземат Иво Маринов - зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма, д-р Тодор Чобанов - зам.-министър на културата, директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров, областният управител на Пловдив инж. Иван Тотев, Ирина Савина – зам.-кмет в Столична община. Община Бургас ще бъде представена от зам.-кмета по култура Йорданка Ананиева, зам.-кмета по финанси Красимир Стойчев, представители на отдел „Туризъм”. Срещата ще бъде открита от кмета Димитър Николов. Поканени за участие са още областният управител на Бургас , представители на всички общински администрации в областта, местни туристически браншови организации, културни и учебни институции, народни представители.
Срещата е отворена за всички с интерес към темата. Предварителна регистрация не е необходима.

12 юли 2011 | Агенция "Фокус"

Подготвят приключенско еко селище в Осогово

"Приключенско еко селище "Иглика" подготвя алпийски клуб "Руен" при Туристическо дружество "Осогово" и приятели. Организаторите споделят, че основната им цел е да се опази природата чрез адекватно и хармонично общуване с деца и юноши. В приключенското селище могат да участват такива на възраст от 12 до 17 години.

Младежите и девойките ще получат познания в спортно-туристически практики на открито, изграждане на бивак, спортно ориентиране, пешеходен туризъм и планинско колоездене и др.

Приключенското селище ще обучава групи от 10 до 15 младежи и девойки във времето от 15-ти юли до 31-ви август. Идеята е на алпиниста Стамен Станимиров.

dariknews.bg

Културният туризъм се превръща в преоритет за правителството

Културният туризъм е акцент в разговорите на министрите на последното заседание на правителството. По време на заседанието се обсъждат няколко обекта, за чието възстановяване и разкопки държавата отпуска пари. Така изграждането на културната инфраструктура започва да конкурира магистралите в борбата за приза сред правителствените приоритети.Магистралите са на път, ако не да бъдат изместени, то да бъдат конкурирани за първото място сред приоритетите на кабинета от една нова мода в правителствената политика, набираща скорост - откриването и финансирането на културно-исторически обекти в цялата страна, не само по морето. Културният туризъм не е нов фокус за кабинета, който обръща особено внимание на археологическите разкопки в Созопол, на старините, разкрити покрай разкопките за метрото в столицата, на отварянето на нови музеи - като този за съвременно изкуство, и грандиозния проект за родния Лувър.

След завръщането му обаче от курортите в Черна гора, премиерът Борисов е направо обсебен от необятните възможности на страната да прави прави от старините, историята и природата си.

Явно кабинетът е осъзнал, че при безпаричието в хазната, наред с природата си България може да се превърне в уникална дестинация и фаворит в сферата на културния туризъм, което пък означава повече пари пак в инфраструктурата, но културната.

Софийската метростанция с археологическите разкопки ще бъде най-красивата метростанция в Европа, казва премиерът Бойко Борисов пред министрите на правителственото заседание в сряда.

Това стана ясно от стенограмата, публикувана на сайта на Министерски съвет.

На заседанието в сряда министрите обсъждат обширно обектите, за които се отпускат пари за разкопки и реставрация, както и стратегиите за културен туризъм. Най-активни са министърът на културата Вежди Рашидов, министърът на образованието Сергей Игнатов, на икономиката – Трайчо Трайков, както и самият премиер.

Борисов изтъква какво ще остане построено след правителството на ГЕРБ, за разлика от това на Тройната коалиция, и снизходително допълва, че поне от НДСВ и Царя останали чешмичките:

“Вие представяте ли си Дянков да ми каже, че имаме три милиарда излишък? Ние ще асфалтираме и лунната пътека на морето”.

На обвиненията на опозицията, че се харчат много пари, премиерът припомня: “Видяхте ли ги? Какво тук направиха? Три лева да са и ще се видят къде ги оставяш. Три милиарда къде са ги изхарчили, не знам. Царят направи поне чешмички. Поне има чешмички да отидеш да пиеш вода.“

При обсъждането на решението на Община Бургас безвъзмездно да бъде предоставен теренът с минералните бани, премиерът Бойко Борисов заявява:

„Минералните бани в Бургас са с много древна история, които искаме да възстановим. Още от времето на Сюлейман Велики, който идвал тук. След това са направили някаква мина много дълбоководна, спряла е изворите и преди няколко години пак са се явили. Затова сега правим всичко това с цел на първо място туризъм.

Защото, с какво печелят туристическите дестинации? Ето, и с теб като бяхме в Черна гора, туристите освен плажа, искат и да разгледат, искат историята.

Видя какво са направили със „Свети Стефан” и разликата със стария Несебър. Именно затова и на Поморие сега едни тракийски гробници разкопаваме. На Созопол ще възстановим всичко, което е по скалния нос на брега като църкви, като изключителна археологическа стойност. Ето тук, ако погледнете пред Министерския съвет, разкопките вече излизат. Това са уникални неща, които излизат."

Освен изредените разкопки и специалния акцент върху софийското метро с археологическите находки, които бяха запазени при изкопните работи, Борисов продължава да изтъква и обектите под егидата на Вежди Рашидов, като Лувъра.

„Така че, археология, музеи... и тогава, Трайков, всичко това трябва да се обвърже с туризма, да изкарват и общините и дружествата пари. Ще видите, че това ще са атракции, които всеки турист ще отиде да ги види”, казва Борисов.

В изказването си премиерът отделя внимание и на значението на морските курорти от Поморие до Шабла, като не пропуска Несебър и Созопол, закъдето също държавата е готова да помага с финанси.

"И неслучайно последната точка е летището в Балчик. Таргетът на туристите, които търсим – средно, високоплатежните туристи, които всеки със семейството си, с децата си, ще отиде да им ги покаже тези работи”, обобщава премиерът значението за хазната на културния туризъм, съчетан с морския.

BNews.bg

Откриват посетителски център „Прилепа" до пещерата "Леденика"

Обновеният посетителски център „Прилепа" до пещерата "Леденика" ще открие утре Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан" . В центъра е разположена постоянна изложба „Спелеология и пещерно дело", която съдържа информационни табла за историята на пещерното дело, видовете пещерни образувания, както и информация за благоустроените пещери в България и най-популярните пещери в света.

От тази година в посетителски център „Прилепа" ще се представят научно - популярни филми на пещерна тематика. Обновени са макета на Природен парк „Врачански Балкан" и макета на карстовите форми. Центърът предлага информационни материали и сувенири на туристите посещаващи района на "Леденика".

В събитието ще се включи и официалното откриване на обновената пътека „Карст и биоразнообразие". Маршрутът е обозначен с нови информационни табла и кътове за отдих и предлага възможност за приятна разходка на туристите, посещаващи пещера Леденика.

Официалното откриване ще се състои на 12 юли от 10.30 часа.

Дарик Враца

Забележителности в община Гърмен

Ако търсите тихо, спокойно място и в същото време богато на архитектурни и природни забележителности с чиста и красива природа - можете да го откриете по долината на река Места на територията на община Гърмен.
Забележителности в община Гърмен:
Огняново
Село Огняново се намира на 12 километра от Гоце Делчев и на 40 км. от Банско на територията на община Гърмен, сгушен между четири планини -Пирин, Родопите, Славянка и Стъргач. Село Огняново обхваща части от долината на река Места и от западните склонове на Дъбрашкия дял на Родопите. Благоприятният климат позволява целогодишен балнеотуризъм.

Канинска екопътека
Канинската екопътека е създадена по проект “Нови алтернативи за поминък за общините Гърмен и Босилово, чрез развитие на устойчив туризъм и сътрудничество между община Гърмен и община Босилово” през 2006 година по програма “Опазване на околната среда, културното наследство и институционално сътрудничество на регионално / местно ниво - България - Македония.

Ковачевица
Село Ковачевица е единственият архитектурен резерват на територията на община Гърмен. Той включва църквата „Св. Никола”, килийно и светско училище, 112 жилищни сгради и 5 стопански постройки (хармани и плевни), като 56 от тях са реставрирани, а останалите са в различна степен на съхраненост.

Синия вир
Синият вир се намира на 1 час път пеша, западно от Ковачевица в долината на река Канина /Кървава река/, където падащата с грохот вода е образувала огромни котли със синьо-зелен цвят. Водопадът е цяла каскада в коритото на реката, която в тази част е създала величествен пролом.

Кози камък
Природната забележителност “Козият камък” е уникално скално образувание с площ от около 300 кв. м в едноименната местност в землището на с. Ковачевица, на 14 км северно от селото. През 1976 г. местността е вписана в държавните регистри като “Природна забележителност” и е под закрила на закона за опазване.

Лещен
Село Лещен е един от най-привлекателните и автентични курорти за селски туризъм в България. Разположено върху южния склон на Западните Родопи на 200 км. от София , пред него се открива незабравима гледка към Пирин планина.

Никополис ад Нестум
Никополис ад Нестум е един от трите града, основани на Балканския полуостров от римския император Траян в чест на победата му над даките през 106 г. от н. е., наречен е „Град на победата при Места” и е запомнен като Градът на Места (на латински Nikopolis ad Nestum).

понеделник, 11 юли 2011 г.

Какви опасности ни дебнат край водата и как да се предпазим от тях

„Къпането забранено!“. Подобни табели можете да видите на много места. При това не без основание. И не само заради това, че местата и водоемите са неохранявани, а защото и във водата и на брега може да има вредни за здравето микроорганизми.

Някои от тях могат да причинят по-невинни проблеми, но други могат да доведат до сериозни състояния с неясни последици, които предполагат продължително и сериозно лечение.

Където има вода, може да има и беда

Водохранилищата със застояла вода са любимо место на церкариите – личинки на глистите с название „шистосоматиди“. Ако в езерото или язовира видите да плуват гъски, патици и други водни птици, това често означава, че водата е пълна с церкарии. Те буквално се впиват в краката. Резултатът от това ще бъде сърбеж за около 2-3 седмици и висока температура.

Нетърпим сърбеж и усещане за парене можете да получите и от морската вода. Неприятното усещане е предизвикано от личинките, които обитават актиниите (морските растения).

Друга потенциална опасност за тези, които избират прохладата на водата, е конюнктивитът. Причинителите му са стафилококите и пневмококите, които, попадайки в лигавицата на окото, могат да предизвикат възпалителен процес.
Още при първите симптоми незабавно потърсете помощ от офталмолог, тъй като конюнктивитът е заразен и е склонен към рецидиви.

Двойната опасност от вълните

Нещастните случаи, свързани с къпането в неспокойно море, са печална класика. Вълните на прибоя освен това буквално „разбиват шейк“ от микроорганизми и бактерии, които предизвикват най-често чревни инфекции с неясен произход.

На брега

Крайбрежният пясък също не е безопасен. Той е подходящо място за развитие не само на микроорганизмите, довявани от вятъра, но е и място за живеене на котки, кучета, плъхове, и други животни.

След техните „разходки“ в пясъка често остават хелминти – по-точно техните невидими за човешкото око яйца. Няма как да избегнете досега с тях. Потенциалните инфекции особено се улесняват от евентуални открити рани и драскотини, през които бактериите лесно навлизат в организма, а изсушаваната от слънцето кожа е по-податлива на наранявания.

Чистите плажове не се подържат лесно. Например за чистотата на прославените средиземноморски плажове отговаря специална служба, която постоянно пресява и изглажда пясъка.

Нудистите – рискова група

Голите деца (особено малките – на възраст от 2 до 5 години) често страдат например от вулвовагинити, предизвикани от мръсотията и попадналите в интимните места песъчинки. Логично момченцата са облагодетелствани в това отношение, но и попадналата по техните полови органи мръсотия също може да предизвика възпаления.

Плажът за съжаление често се превръща в гинекологичен проблем за много жени. Причините за повишената чувствителност на женския организъм към различните плажни инфекции може да се обясни с вредните бактерии в пясъка. Попадайки в интимните места, те предизвикват различни възпалителни процеси: колпит, вагинит, цервицит. А морската вода ги засилва още повече.

Коварните гъбички

Те също са нерядък спътник на любителите на плажа. Тази инфекция се предава чрез пряк контакт със заразен с гъбички човек, но също така от шезлонг или принадлежности за плуване. Първоначално се появява сърбеж и белене на кожата между 4-ия и 5-ия пръст на краката, след това гъбички се пренасят нагоре към нокътя, който е идеалното място за тяхното развитие.

Защо едни хора са заразяват с гъбични инфекции, а други – не? Всъщност никой не е застрахован. Според специалистите предразположението зависи от състоянието на отделния организъм.

Вегетативно-съдовата дистония, нарушенията в секреторната функция на кожата (потенето), захарният диабет, дисбактериозата, отслабналият в резултат на продължително лечение с антибиотици имунитет – това са най-добрите предпоставки за гъбично заболяване.

По правило най-често от тях страдат хората на възраст над над 30 години.

Ако искате да се намалите риска от инфекции и други здравословни проблеми, спазвайте поне няколко елементарни правила:

• Не носете чужди или тесни обувки, използвайте само собствената си хавлия, ножица, гребен

• Не ходете боси на обществени места. За профилактика на краката след плажа можете да използвате 2% разтвор на йод, смесен със 2 до 5% салицилов спирт

• За да се предпазите от инфекции, носете винаги със себе си по два бански костюма. Мокрите бански задържат пясъка и повишават вероятността от заразяване и настинка.

• Не се къпете в непознати и неохранявани водоеми или на места, където къпането е изрично забранено.

nessebar-news.com

неделя, 10 юли 2011 г.

Започват Яворовите дни в Поморие

115 автора от цялата страна с над 700 творби ще участват в националния конкурс за поезия „От заник слънце озарени, алеят морски ширини" в Поморие.

Най-стойностните текстове сред всички изпратени стихове ще бъдат подбирани от „щастливата и лекомислена" поетеса Маргарита Петкова, нежният лирик Ваньо Вълчев и един от стожерите на литературата в Поморие- Петя Казакова, съобщи радио „Милена".

Поетичната надпревара не е единствена, която събира в Поморие творци с желание за изява. Над 40 индивидуални и групови изпълнители са се записали за участие в Националния рецитал- конкурс по творби на Яворов за любители. И тази година трите празнични дни обещават да бъдат наситени и привлекателни за зрителя, жаден за културни преживявания край морето.

Официалният старт Яворови дни- 2011 ще бъде даден на 14 юли (четвъртък) от 19 часа със заупокойна молитва в памет на големия български творец Пейо Яворов. По традиция след това почитателите му ще се поклонят пред неговия паметник, където слово ще изнесе професорът по българска литература от Софийския университет Валери Стефанов. От 21 часа „Саломе" на Оскар Уайлд в превод на Яворов ще събере на централния площад жителите и гостите на Поморие.

В петък, 15 юли, концертмайсторът на Холандския радио-филхармоничен оркестър Мичо Димитров ще поднесе произведенията на Льоклер, Г. Форе, Г.Златев-Черкин и С. Франк на почитателите на цигулката.

В събота от 20 часа в градината на читалище „Просвета" ще бъдат излъчени лауреатите от националния конкурс за поезия „От заник слънце озарени", както и ще се проведе заключителният етап на рецитал- конкурса по творби на Яворов.

Повече от половин век дните, посветени на най-драматичния поет в българската литература събират край морския бряг любителите на поезията, прозата и драматургията. Въпреки изключително наситения в последните години културен календар, организаторите от община Поморие и читалище „Просвета" поставят именно Яворовите дни като най-важна за града проява, която с всяка година увеличава духовната си стойност.

burgasinfo.com

Туристически маршрут в Странджа показва гелоложки феномени

Туристически маршрут показва геоложки феномени в Странджа планина, разказа инж. Стефан Златаров, директор на Природен парк „Странджа". Геомаршрутът покрай морето е направен през последните три години от дирекцията на парка.

Маршрутът е от Ахтопол до устието на река Велека и минава по самия ръб на морския бряг. Там могат да се видят всички геоложки феномени, свързани с геоложката дейност през последните 80 млн. години, коментира Златаров.

„Голямата Папия, която е най-доминиращия масив над Царево, е била действащ вулкан през периода Горна креда, някъде преди около 80 млн. години. Там морският бряг има разкривка, която показва всички възможни видове на изригванията - подводни, надземни, подземни", допълни той. Този маршрут е с подходящи табели и снимки. След устието на река Велека втората част от маршрута почва на юг от Синеморец от местността Бутамята и пак по морския бряг стига до местността Силистар. Този маршрут няма нужда от водач. Около Малко Търново има по-къс маршрут, подходящ за хора, които искат да изпитат свежестта на буковите вековни гори", коментира Златаров.

Това е Малко Търново - Хижата „Бъчварка".

„За около час - час и половина може да се мине маршрутът", допълни той.

До село Кондолово има маршрут „В търсене на Златното руно" и минава по дол, който е обрасъл с зеленика, и се слиза в притоците на една малко по-голяма река и се вижда странджанска зеленика с всички съпътстващи вечнозелени видове. Маршрутът минава по самия дол, където все още има течаща вода. За него е задължителен водач. Друг маршрут, който също е много интересен и няма нужда от водач е Марина река. Намира се по пътя Малко Търново - Царево, на около 17 км. от Царево, след чешмата „Гларус", от ляво.

Този маршрут е информативно-обучителен, защото там се слиза в долината на Марина река и се виждат букови гори със зеленика и всички останали вечнозелени видове. Там има много добри информационни табели и модули, от които могат да се проверят знанията за следите на животните. Модулите са въртящи се, освен за следи за животни, има и такива за птици и характерни растителни видове. Този маршрут е много популярен и достъпен, каза още Златаров.

burgasinfo.com

петък, 8 юли 2011 г.

Туристически събор на хижа Лагера в Пирин

За трета поредна година на 9 юли ще се проведе туристически събор на хижа Лагера в парков район "Синаница".

Съборът е част от програмата "Дни на Пирин 2011" и се организира от Национален парк "Пирин" в партньорство с общините Сандански, Струмяни, Кресна и Симитли. Това съобщи за Дарик радио Лиляна Декова-старши експерт "Образователни дейности" към НП "Пирин".

Традиционият събор ще открият с приветствия кметовете на общините партньори. В празничната програма е включена фолклорна програма с участието на танцови и певчески състави от общините.

На поляната до хижата организаторите са предвидили и игра за деца - "Аз рисувам с цветовете на природата". Всеки които прояви интерес ще може да вземе участие и в организирания поход- зелено училище в класната стая на открито - "Пиринските дъхави билки", "Познай дървото...", "Кой живее тук?!" с водачи от Национален парк "Пирин".

Освен това през целия ден, гостите на събора ще могат да се насладят на изложба на традиционни местни ястия, носии, сувенири на поляна пред хижата и въжен тролей.
В програмата е предвиден и концерт на гръцки оркестър "Еолики октава".
dariknews.bg

Как да се подготвим за пътуване с автомобил

Често тръгваме на пътешествие с автомобила си, без да се подготвим достатъчно добре. Такъв тип отношение е валиден за шофьори по целия свят, но се оказва, че в Европа хората като че ли са сред най-невнимателни към колите си, сочи проучване.

Според изследването на Goodyear Dunlop 74% от европейците планират тази година да използват лятната си отпуска или част от нея за пътуване с автомобил. Много шофьори се готвят да изминат стотици, а някои хиляди, километри, като в същото време подценяват необходимата подготовка на автомобила за тази цел.

Независимо дали караме собствената си кола, или взето под наем возило, задължително е най-малкото да измерим налягането на гумите и да проверим маслото, съветват от компанията.

По нейни данни в Европа има около 250 млн. регистрирани автомобила. Повече от половината шофьори планират да изминат през лятото над хиляда километра. Една четвърт от тях смятат да навъртят повече от две хиляди километра.

Въпреки че Goodyear Dunlop, като производител на гуми, определено има интерес да бъде споменаван във връзка с автомобилни съвети, компанията предоставя статистики, които не са никак безинтересни.

Според фирмата тази година акцентът върху шофирането ще е дори още по-голям от предишни лета, тъй като много хора се отказват от летенето със самолет по финансови или други причини и избират автомобила. Тъй като обаче не са свикнали да започват подготовка за транспортирането до мястото на ваканцията си преди настъпването на самата дата за заминаване, рисковете от инциденти се увеличават.

От направеното допитване излиза също така, че една трета от отговорилите европейци шофират без почивка повече от пет часа. За сравнение, обикновено се препоръчват спирания за кратък отдих на водача на превозното средство на всеки два часа.

Друг извод от изследването е, че една трета от шофьорите на Стария континент не знаят къде да поставят по-тежките предмети в колата. Правилен отговор на този въпрос най-често дават белгийците и французите, докато италианците и поляците в повечето случаи не са убедени дали местоположението на вещите има някакво значение.

В доклада към изследването се посочва, че най-тежкият багаж трябва да бъде най-отдолу и в дъното на багажника - в най-близката част до задните седалки. В кола комби пък е нужно да бъде поставена предпазна мрежа, която да разделя пространството между пътниците и багажника.

Проучването е направено сред 5622 жители на Европа от общо 15 държави. Всички участници притежават шофьорска книжка, са над 18-годишна възраст и са активни шофьори.

Ето и още някои резултати:

- Около 15% планират да наемат кола през ваканцията си. Повечето няма да проверят налягането на гумите;

- Само 40% проверяват дали в колата има пожарогасител;

- По-малко от половината от всички шофьори биха проверили гумите пред потегляне на път;

- В същото време повече от половината не биха забравили колекцията си от дискове;

- 32% от французите биха проверили дали в автомобила има комплект за оказване на първа помощ, а 86% от руснаците не биха тръгнали на път, без да направят това.

от iNews.bg | 08.07.2011 |

четвъртък, 7 юли 2011 г.

Балкански авиационен събор на летищата в Лесново и Приморско

Летищата Лесново и Приморско, собственост на „Албена” АД, са домакини на първия по рода си Балкански авиационен събор, който стартира от днес на двата аеропорта.
Въздушни акробатични демонстрации и изложба на различни видове самолети са включени в програмата на събора, който ще продължи до 11 юли.

На официалното откриване на най-новото бизнес летище на Балканския полуостров – Лесново, ще присъстват гости от чужбина и представители на общински и частни организации, информират от курорта Албена. На 9 юли всички участници ще прелетят от Лесново до Приморско, където програмата ще продължи с демонстрации на въздушни акробатични умения, скокове с парашут, въздушен бой на авиомоделисти, както и любителски прелитания по Черноморието.

Авиофестът се организира от Асоциацията на пилотите и собственици на самолети, Българската асоциация на леката авиация, община Елин Пелин, община Приморско, летищата Лесново и Приморско, Албена АД и ММЦ Приморско.

Специално за събитието ще има изградени временни КПП–та на двете летища, което ще позволи на гостите от Европейския съюз да кацнат на летищата и да преминат документална проверка на място, уточняват организаторите.

В Балканския Авиационен Събор участие ще вземат пилоти, собственици на самолети и авиационни ентусиасти от всички балкански държави. Специално за мероприятието са долетели със собствените си самолети и група пилоти любители от Израел.

Дарик Добрич